Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Uderzenie małego obiektu w Jowisza – 10 września 2012 / Credits – Andrew EwingSiedemnastego marca w Jowisza mógł uderzyć mały obiekt. Zjawisko zostało uchwycone przez astronoma-amatora.
Do zjawiska doszło 17 marca 2016 roku o 01:16 CET. Uchwycił je astronom amator obserwujący Jowisza z Austrii. Do obserwacji został wykorzystany teleskop typu Newton o aperturze 20 cm, wyposażony w detektor CCD do obserwacji planetarnych. Szczegóły można zobaczyć na poniższym nagraniu.
Potencjalne uderzenie małego obiektu w Jowisza – 17.03.2016 / Credits – calibra2340
Jowisz w naszym Układzie Słonecznym działa niczym “tarcza”, często przyciągając małe obiekty, takie jak planetoidy czy komety. Od kilku lat niektóre z takich impaktów są obserwowane “na żywo” przez astronomów amatorów. Poprzedni raz o podobnym uderzeniu pisaliśmy w 2012 roku, a wcześniej o dwóch w 2010 roku. Pewnym jest, że uchwycone zjawiska to ledwie ułamek wszystkich uderzeń w największą planetę naszego Układu Słonecznego. Poniższe dwa nagrania prezentują uderzenia z 2012 i 2010 roku.
Uderzenie małego obiektu w Jowisza – 10 września 2012 / Credits – Andrew Ewing
Uderzenie obiektu w Jowisza – 22 sierpnia 2010 / Credits – Mr. Masayuki Tachikawa, Emily Lakdawalla