Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 07-12-2024 06:09:42

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Cztery lasery nad Paranal

esoPierwsze światło czterech laserowych gwiazd porównania dla teleskopu VLT

slowaKluczowe The most powerful laser guide star system in the world sees first light at the Paranal Observatory
On 26 April 2016 an event at ESO’s Paranal Observatory in Chile marked the brilliant first light for the four powerful lasers that form a crucial part of the adaptive optics systems on ESO’s Very Large Telescope. Attendees were treated to a spectacular display of cutting-edge laser technology against the majestic skies of Paranal. These are the most powerful laser guide stars ever used for astronomy and mark the first use of multiple laser guide stars at ESO.
This image shows the four beams emerging from the new laser system on Unit Telescope 4 of the VLT.
Źródło: ESO/G. Hüdepohl
26 kwietnia 2016 r. w Obserwatorium Paranal w Chile odbyła się uroczystość z okazji pierwszego światła czterech potężnych laserów, które stanowią kluczową część systemów optyki adaptatywnej teleskopu VLT. Uczestnicy byli świadkami spektakularnego pokazu technologii laserowej na majestatycznym niebie nad Paranal. Są to najpotężniejsze laserowe gwiazdy porównania używane w astronomii. Okazją do świętowania było wykorzystanie po raz pierwszy w obserwatorium ESO wielokrotnych laserowych gwiazd porównania.


W uroczystości wzięli udział pracownicy ESO oraz przedstawiciele firm, które wyprodukowały poszczególne komponenty nowego systemu.

Four Laser Guide Star Facility (4LGSF) świeci w niebo czterema 22-watowymi promieniami laserów aby wytworzyć sztuczne gwiazdy porównania, wzbudzając do świecenia atomy sodu wysoko w atmosferze, tak aby wyglądało to jak prawdziwa gwiazda [1]. Sztuczne gwiazdy pozwalają systemom optyki adaptatywnej na kompensowanie zaburzających efektów powodowanych przez ziemską atmosferę, tak aby teleskop mógł uzyskać ostre obrazy. Wykorzystanie więcej niż jednego lasera pozwala na wykonanie mapy turbulencji w atmosferze jeszcze bardziej szczegółowo, co w istotny sposób poprawia jakość na dużym polu widzenia.

Four Laser Guide Star Facility jest przykładem tego, w jaki sposób ESO umożliwia europejskiemu przemysłowi na prowadzenie skomplikowanych badań i projektów rozwojowych. Laser światłowodowy używany przez 4LGSF to jeden z najbardziej udanych transferów technologii z ESO do przemysłu.

TOPTICA, główny wykonawca z Niemiec, był odpowiedzialny za system laserowy i dostarczył oscylator, podwajacz częstotliwości oraz oprogramowanie sterujące dla systemu. Wilhelm Kaenders, Prezes TOPTICA, powiedział: TOPTICA niezmiernie cieszy się ze współpracy z ESO. To nie tylko dreszcz emocji z zaangażowania ponownie w astronomię, dawną pasję, i praca z bardzo zdolnymi technologami z ESO, ale także inspiracja do rozwoju naszych własnych, komercyjnych produktów.” [2]

slowaKluczowe Schematic view of the Four Laser Guide Star Facility on the ESO VLT
This schematic view shows how the Four Laser Guide Star Facility is installed on the Unit Telescope 4 of ESO’s Very Large Telescope. The different components are labelled.
Źródło:ESO/L. Calçada

Firma MPBC z Kanady dostarczyła pompy lasera światłowodowego oraz wzmacniacze Ramana, które są oparte na licencji patentu ESO. Jane Bachynski, Prezes MPB Communications Inc., powiedziała: MPBC jest dumna ze współpracy z ESO w rozwoju światłowodowych wzmacniaczy Ramana do znacznie większych mocy, co pozwoliło MPBC na przeniesienie tej technologii do gwiazd. Uroczystość oznacza zwieńczenie wielu lat ciężkiej pracy wszystkich w nią zaangażowanych.” [3]

TNO z Holandii wyprodukowała rury tuby optycznej, które przedłużają promienie lasera i kierują je bezpośrednio w niebo. Paul de Krom, CEO w TNO, powiedział: TNO ceni klimat współpracy w trakcie opracowywania rur dla tub optycznych i czeka na kolejne szanse pracy w przyszłości razem z ESO i innymi partnerami w projekcie 4LGSF.” [4]

4LGSF jest częścią Adaptive Optics Facility na Teleskopie Głównym nr 4 w zespole teleskopów VLT, opracowanym specjalnie dla dostarczania systemom optyki adaptatywnej GALACSI/MUSE i GRAAL/HAWK-I czterech laserów sodowych gwiazd porównania. Dzięki temu urządzeniu Obserwatorium Paranal nadal posiada najbardziej zaawansowane i najliczniejsze systemy optyki adaptatywnej spośród działających obecnie.

Lasery 4LGSF zostały opracowane przez ESO wspólnie z przemysłem i zostały już wykonane m.in. dla Keck Observatory (które wniosło wkład w koszty przemysłowego rozwoju lasera, wspólnie z Komisją Europejską) oraz Subaru Telescope. W przyszłości te przemysłowe lasery będą także pracować na teleskopach w Gemini Observatory i staną się preferowanym wyborem dla kilku innych obserwatoriów i projektów ekstremalnie wielkich teleskopów.

Nowe techniki opracowane dla Four Laser Guide Star Facility utorowały drogę systemowi optyki adaptatywnej dla Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), największego na świecie oka na niebo.

Uwagi

[1] 4LGSF jest drugą generacją systemu laserowej gwiazdy porównania, zbudowaną przez ESO dla Adaptive Optics Facility na teleskopie UT4 VLT. Dwa kluczowe, długie przewody dla 4LGSF, system lasera i zespół tuby optycznej dla laserowych systemów teleskopu, zostały zamówione od przemysłu. Technologia lasera światłowodowego Ramana, na której oparty jest system laserowy 4LGSF, została opracowana przez ESO, opatentowana i licencjonowana przemysłowi.

[2] Projekt pozwolił TOPTICA na poszerzenie gamy produktów na nowe długości fali i na nowy zakres mocy. Obecnie firma produkuje SodiumStar 20/2, uznawany za standard dla istniejących i planowanych teleskopów na całym świecie. Na przykład wszystkie projekty ekstremalnie wielkich teleskopów następnej generacji korzystają z SodiumStar jako swojej podstawy. Podczas siedmiu lat współpracy z ESO, firma rozrosła się z 80 osób do ponad 200.

[3] Współpraca MPBC z ESO wygenerowała także dodatkowe korzyści w postaci linii produktów do wzmacniania pojedynczych częstotliwości na praktycznie każdej długości fali, wspierają nowe aplikacje dla naukowej i komercyjnej społeczności badawczej.

[4] Opracowania od TNO obejmują także wkład od wielu dostawców z Holandii (Vernooy, Vacutech, Rovasta, Schott Benelux, Maxon Motor Benelux, IPS technology, Sensordata oraz WestEnd) i innych międzynarodowych firm (RMI, Qioptiq, Laser Components, Carl Zeiss, GLP, Faes, Farnell, Eriks and Pfeiffer). Wiedza i technologie rozwinięte podczas współpracy z ESO pozwoliły holenderskiemu TNO i europejskim partnerom na rozwój na polach astronomii, komunikacji, produkcji półprzewodników, urządzeń medycznych, badań kosmicznych i obserwacji Ziemi.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop E-ELT (European Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Krzysztof Czart
ESO
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,575,973 unikalne wizyty