Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:34:11

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

20 lat Komeciarza

Astronomia ksiązkiSpecjalny numer „Komeciarza” na 20-lecie czasopisma

Komeciarz „Komeciarz” nr 48. Źródło: SOK PTMA. Jedno z nielicznych na świecie czasopism poświęconych wyłącznie kometom świętuje 20-lecie istnienia. „Komeciarz” jest wydawany przez Sekcję Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (SOK PTMA). Z okazji jubileuszu ukazał się specjalny numer czasopisma.


"Komeciarz" jest nieperiodycznym biuletynem wydawanym przez Sekcję Obserwatorów Komet PTMA od 1995 r. Dotychczas ukazało się 48 numerów. Tytuł czasopisma odnosi się do określenia, jakim nazywają siebie obserwatorzy komet. Specjalny numer rocznicowy „Komeciarza” ukazał się w ostatnich dniach.

W jubileuszowym 48. numerze można przeczytać m.in. o 30 latach zorganizowanych obserwacji komet w Polsce (1985-2015), zapoznać się z poradnikiem obserwatora komet, czy dowiedzieć się więcej o kilku ciekawszych kometach. Jest też obszerny artykuł przedstawiający komety, które będą widoczne na polskim niebie w roku 2016.

„Czasopismo zawiera nie tylko informacje o kometach, ale również porady obserwacyjne i analizy danych zebranych w ramach prac Sekcji Obserwatorów Komet PTMA. To jedno z nielicznych na świecie i jedyne w Polsce czasopismo w pełni poświęcone kometom, tworzone głównie z myślą o regularnych obserwatorach tych obiektów. Mamy jednak nadzieję, że artykuły tworzone zarówno przez amatorów astronomii, jak i zawodowych astronomów, trafią do szerszego grona odbiorców i pozwolą przybliżyć czytelnikom naturę tych niezwykłych obiektów” - mówi Mikołaj Sabat, redaktor naczelny "Komeciarza".

Biuletyn „Komeciarz” nie miał w swojej historii zbyt dużego nakładu, a ostatnio ukazywał się jedynie w formie elektronicznej (numery dostępne są na stronie internetowej http://sok.ptma.pl/komeciarz/), ale numer specjalny został wydany drukiem w nakładzie aż 1550 egzemplarzy.

"Aby dotrzeć do całej społeczności miłośników kosmosu w Polsce, numer specjalny został dołączony jako bezpłatny dodatek do dwumiesięcznika >>Urania - Postępy Astronomii<< nr 2/2016, który właśnie się ukazał" - dodaje Sabat.

Sekcja Obserwatorów Komet PTMA powstała w 1989 roku. Był to pośrednio skutek kampanii obserwacyjnej związanej ze słynną kometą Halleya, po której miłośnicy obserwowania komet postanowili się zorganizować w sekcję obserwacyjną. Dwudziestu trzech polskich obserwatorów komet wykonywało obserwacje komety Halleya od 4 listopada 1985 r. do 14 maja 1986 roku w ramach międzynarodowej kampanii obserwacyjnej International Halley Watch.

W 2015 roku nastąpiło połączenie Sekcji Obserwatorów Komet PTMA z Centrum Obserwacji Komet, zachowując pierwszą z nazw. Pierwszym wspólnym projektem po połączeniu było utworzenie Polskiego Archiwum Obserwacji Komet pod adresem Link Obecnie archiwum zawiera 14800 raportów z obserwacji 235 komet w ciągu ostatnich 30 lat. SOK PTMA prowadzi także Archiwum Fotografii Komet, do którego swoje zdjęcia mogą zgłaszać wszyscy, którym udało się sfotografować kometę.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

GW
Każdy prenumerator Urania Postępy Astronomii otrzymał w ramach prenumeraty również ów jubileuszowy egzemplarz. Zachęcamy więc do prenumerowania Uranii PA
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,091 unikalne wizyty