Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:52:38

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Polscy konstruktorzy ruszają na zawody łazików marsjańskich

Roboty Polscy konstruktorzy ruszają na zawody łazików marsjańskich Polscy konstruktorzy ruszają na zawody łazików marsjańskichNa tegoroczne zawody University Rover Challange w USA, które odbędą się w dniach 2-6 czerwca 2016, wyrusza aż 7 polskich drużyn. Czy po raz kolejny polskie konstrukcje zwyciężą z międzynarodową konkurencją?

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich budowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Celem zawodów jest stworzenie i przetestowanie konstrukcji, które w przyszłości mogłyby zostać wykorzystane w prawdziwej misji marsjańskiej – jako samodzielny pojazd badawczy, lub jako pomoc dla astronautów w przypadku misji załogowej na Czerwoną Planetę. Do tegorocznych zawodów zgłosiły się rekordowo 63 zespoły z dwunastu krajów. W finale ostatecznie weźmie udział 30 drużyn, w tym aż 7 z Polski.


Od 2010 roku na zawodach URC polskie konstrukcje zajmują miejsca w ścisłej czołówce. To naprawdę niesamowite, że jako naród jesteśmy najlepsi w czymś tak wyjątkowym jak konstrukcje łazików marsjańskich. Zwyciężamy z Amerykanami, którzy na swoich konstrukcjach zamieszczają logo NASA. Stoją za nimi najwięksi gracze na rynku, a i tak jesteśmy w stanie z nimi wygrać. – mówi Marceli Gawryś, reżyser filmu o sukcesach polskich drużyn na zawodach łazików. Aktualnie trwa zbiórka pieniędzy na realizację naszego filmu. Bardzo prosimy o pomoc.



Regulamin konkursu URC przewiduje pięć konkurencji, z czego cztery to terenowe zadania, których celem jest m.in. zbadanie danego obszaru pod względem geologicznym oraz możliwości występowania życia. Łazik ma także zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń, dostarczyć pakunki we wskazane miejsce i pokonać przeszkody terenowe.

Moim zdaniem bez sensu jest budowanie wielkich stadionów skoro i tak nigdy nie osiągniemy w piłce nożnej tyle co na przykład kraje hiszpańskojęzyczne. Lepiej inwestujmy w to, w czym jesteśmy naprawdę najlepsi – podsumowuje reżyser.

Koszty prawdziwej misji na Marsa nie są poza naszym zasięgiem. Wybudowanie Stadionu Narodowego kosztowało półtora miliarda złotych. Za równowartość dwóch stadionów Amerykanie wysłali na Marsa dwa łaziki. Wystrzelony w 2004 roku Spirit zakończył misję po 7 latach, a jego bliźniacza konstrukcja – Opportunity zbiera informacje geologiczne do dziś i stała się najdłużej działającym pojazdem kosmicznym na powierzchni innej planety.

Naszym filmem chcemy też przyczynić się do zmiany mentalności dotyczącej podboju kosmosu. Jesteśmy wielkim narodem i przyszedł już czas abyśmy przestali wstydzić się swoich marzeń. Mars jest na wyciągnięcie ręki i stać nas na to. Wystarczy tylko zmienić myślenie. Proszę, wspomóż nasz projekt i stań się częścią historii. – Tak zachęca autor filmu do wsparcia projektu na portalu polakpotrafi.pl

Zespoły z polskich uczelni biorą udział w konkursie od 2009 roku. Pierwszy sukces polscy studenci osiągnęli w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2. Zwycięzcą zeszłorocznej edycji zawodów został zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. To już kolejny sukces tej drużyny w zawodach, bo w 2014 roku stanęli oni na trzecim stopniu podium. Jak pójdzie im w tym roku? Pozostaje nam trzymać kciuki i wesprzeć projekt zbierania funduszy na film o tym niesamowitym wydarzeniu.

Link do projektu na Polak Potrafi – Link

M.B. // Mars4Poland

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,596 unikalne wizyty