Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 21-1-2025 06:50:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Naukę Tworzą Romantycy

Wydarzenia Kepleriada 2016 Kepleriada 2016 - festiwal nauki w Żaganiu. Stanowiska edukacyjnePod takim hasłem odbyła się tegoroczna Kepleriada w Żaganiu.

W dniu 11 maja 2016r. w mieście Johannesa Keplera, odbył się coroczny festiwal nauki zwany Kepleriadą. Organizatorami przedsięwzięcia są od lat Centrum Kultury w Żaganiu oraz Gimnazjum nr 2 im. Jana Keplera. Uczestniczą za to w niej wszystkie szkoły podstawowe i gimnazjalne z miasta.



Na przebieg wydarzenia składa się szereg imprez. Należą do nich: Konkurs matematyczno-fizyczno-astronomiczny dla uczniów szkół, Rajd Szlakiem Keplera, prezentacje naukowo-edukacyjne, warsztaty tematyczne oraz wieczorne obserwacje astronomiczne.

Konkurs odbywa się już po raz 14. I orgaznizowany jest od chwili nadania imienia Publicznemu Gimnazjum nr 2 w Żaganiu. Formę festynu nauki przejęła Kepleriada od roku 2010 za sprawą działań Centrum Kultury i Sekcji Astronomicznej. Dzięki tym działaniom wzbogaciła się o prezentacje przygotowywane przez uczniów i nauczycieli gimnazjalnej nr 2 oraz Sekcji Astronomicznej Szkoły Talentów działającej w centrum Kultury w Żaganiu. Są to stanowiska na których prezentowane są ekspozycje i prowadzone różne doświadczenia i pokazy z różnych dziedzin nauk, nie tylko ścisłych.

Od 4 lat wprowadzono element w postaci warsztatów, które organizowane i prowadzone są przez instytucje zewnętrzne. Co wzbogaca nie tylko ofertę, ale i wzbudza inspiracje w żagańskich szkołach, do rozszerzania form edukacji stosowanych w szkołach. Nowe pomysły jakie przy tej okazji mogą się pojawić mają szansę na realizację przez bezpośredni pokaz skuteczności ich działania. W warsztatach uczestniczą uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów z Żagania. W dużej części ci sami, którzy biorą udział w naszym Rajdzie Szlakiem Keplera. Rok temu były to warsztaty budowy modeli rakiet kosmicznych a w bieżącym roku zagościły do nas roboty.

Kepleriada 2016 Kepleriada 2016 - festiwal nauki w Żaganiu. Obserwacje Słońca: na zdjęciu Jacek PatkaSekcja Astronomiczna organizuje Rajd w ramach którego na uczestników czekają zadania różnej maści i pokroju. Zadania trzeba wykonać w czasie pokonywania trasy na Szlaku Johannesa Keplera jaki w 2010 został otwarty na teranie naszego miasta. Szlak ten prezentuje kilka miejsc wyjątkowo związanych z postacią wybitnego astronoma Johannesa Keplera, który mieszkał i pracował przez dwa ostatnie lata swojego życia tu na żagańskiej ziemi. Zadania te to gry logiczne, zadania matematyczne czy obserwacje astronomiczne i pomiary jakie przychodzi wykonać uczestnikom w czasie kilkukilometrowego marszu. Zadania te w żaden sposób nie są powiązane z typowym programem nauczania jaki obowiązuje w szkołach. Ale swoim stopniem trudności dostosowany jest do możliwości uczniów.

Tradycyjnie o 14 wręczane są nagrody dla zwycięzców. Jest ich sporo co umila uczestnikom nieprzeciętny wysiłek jaki trzeba wkładać w udział w rywalizacji. Potem czekają już na wszystkich tylko przyjemności – udział w obserwacjach astronomicznych jakie tradycyjnie organizowane są na terenie przyległym do Muzeum Obozów Jenieckich. To peryferyjna część miasta, ale z dobrym dojazdem i zadowalającą jakością nieba. Tego roku obserwacjom poddano Księżyc i Jowisza oraz spacer po rozległych konstelacjach. Gawędziarsko opowiadanie o odkryciach naukowych tradycyjnie należy do zadań instruktora Sekcji Astronomicznej. Przy okazji rodzą się różne dyskusje nie tylko naukowe. Mimo, że impreza odbywała się tym razem w środku tygodnia nikomu z uczestników obserwacji nie chciało się odchodzić z pod pięknego i romantycznego, pełnego gwiazd, nieba. Ale obowiązki kolejnego dnia wzywały.

Do zobaczenia za rok.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,799,703 unikalne wizyty