Kepleriada 2016 - festiwal nauki w Żaganiu. Stanowiska edukacyjnePod takim hasłem odbyła się tegoroczna Kepleriada w Żaganiu.
W dniu 11 maja 2016r. w mieście Johannesa Keplera, odbył się coroczny festiwal nauki zwany Kepleriadą. Organizatorami przedsięwzięcia są od lat Centrum Kultury w Żaganiu oraz Gimnazjum nr 2 im. Jana Keplera. Uczestniczą za to w niej wszystkie szkoły podstawowe i gimnazjalne z miasta.
Na przebieg wydarzenia składa się szereg imprez. Należą do nich: Konkurs matematyczno-fizyczno-astronomiczny dla uczniów szkół, Rajd Szlakiem Keplera, prezentacje naukowo-edukacyjne, warsztaty tematyczne oraz wieczorne obserwacje astronomiczne.
Konkurs odbywa się już po raz 14. I orgaznizowany jest od chwili nadania imienia Publicznemu Gimnazjum nr 2 w Żaganiu. Formę festynu nauki przejęła Kepleriada od roku 2010 za sprawą działań Centrum Kultury i Sekcji Astronomicznej. Dzięki tym działaniom wzbogaciła się o prezentacje przygotowywane przez uczniów i nauczycieli gimnazjalnej nr 2 oraz Sekcji Astronomicznej Szkoły Talentów działającej w centrum Kultury w Żaganiu. Są to stanowiska na których prezentowane są ekspozycje i prowadzone różne doświadczenia i pokazy z różnych dziedzin nauk, nie tylko ścisłych.
Od 4 lat wprowadzono element w postaci warsztatów, które organizowane i prowadzone są przez instytucje zewnętrzne. Co wzbogaca nie tylko ofertę, ale i wzbudza inspiracje w żagańskich szkołach, do rozszerzania form edukacji stosowanych w szkołach. Nowe pomysły jakie przy tej okazji mogą się pojawić mają szansę na realizację przez bezpośredni pokaz skuteczności ich działania. W warsztatach uczestniczą uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów z Żagania. W dużej części ci sami, którzy biorą udział w naszym Rajdzie Szlakiem Keplera. Rok temu były to warsztaty budowy modeli rakiet kosmicznych a w bieżącym roku zagościły do nas roboty.
Kepleriada 2016 - festiwal nauki w Żaganiu. Obserwacje Słońca: na zdjęciu Jacek PatkaSekcja Astronomiczna organizuje Rajd w ramach którego na uczestników czekają zadania różnej maści i pokroju. Zadania trzeba wykonać w czasie pokonywania trasy na Szlaku Johannesa Keplera jaki w 2010 został otwarty na teranie naszego miasta. Szlak ten prezentuje kilka miejsc wyjątkowo związanych z postacią wybitnego astronoma Johannesa Keplera, który mieszkał i pracował przez dwa ostatnie lata swojego życia tu na żagańskiej ziemi. Zadania te to gry logiczne, zadania matematyczne czy obserwacje astronomiczne i pomiary jakie przychodzi wykonać uczestnikom w czasie kilkukilometrowego marszu. Zadania te w żaden sposób nie są powiązane z typowym programem nauczania jaki obowiązuje w szkołach. Ale swoim stopniem trudności dostosowany jest do możliwości uczniów.
Tradycyjnie o 14 wręczane są nagrody dla zwycięzców. Jest ich sporo co umila uczestnikom nieprzeciętny wysiłek jaki trzeba wkładać w udział w rywalizacji. Potem czekają już na wszystkich tylko przyjemności – udział w obserwacjach astronomicznych jakie tradycyjnie organizowane są na terenie przyległym do Muzeum Obozów Jenieckich. To peryferyjna część miasta, ale z dobrym dojazdem i zadowalającą jakością nieba. Tego roku obserwacjom poddano Księżyc i Jowisza oraz spacer po rozległych konstelacjach. Gawędziarsko opowiadanie o odkryciach naukowych tradycyjnie należy do zadań instruktora Sekcji Astronomicznej. Przy okazji rodzą się różne dyskusje nie tylko naukowe. Mimo, że impreza odbywała się tym razem w środku tygodnia nikomu z uczestników obserwacji nie chciało się odchodzić z pod pięknego i romantycznego, pełnego gwiazd, nieba. Ale obowiązki kolejnego dnia wzywały.
Do zobaczenia za rok.
Przeczytaj więcej: