Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:30:39

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko odkryto składniki niezbędne do istnienia życia

Rosetta 67P/Churyumov-Gerasimenko Infografika pokazująca sondę Rosetta, kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko oraz wyniki badań glicyny i fosforu. Źródło: ESA Na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko, której badania są celem misji Rosetta, wykryto prosty aminokwas – glicynę, a także fosfor. Są to składniki wchodzące w skład DNA oraz błon komórkowych. O wynikach badań poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).


Możliwość, że woda i molekuły organiczne zostały przeniesione na Ziemię przez uderzenia obiektów takich jak planetoidy i komety, jest od dawna przedmiotem dociekań naukowców. O ile w przypadku niektórych z planetoid wiadomo od jakiegoś czasu, że zawierają wodę o składzie podobnym do występującej w ziemskich oceanach, to Rosetta znalazła istotne różnice w przypadku wody w komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko, co wznowiło dyskusję na hipotezą dotyczącą roli komet w pochodzeniu wody na Ziemi.

Ale najnowsze odkrycie pokazuje, że mimo wszystko komety miały potencjał dostarczania składników niezbędnych do powstawania życia. Do takich składników należą aminokwasy, które są ważnymi biologicznie cząsteczkami organicznymi zbudowanymi z węgla, tlenu, wodoru i azotu. Aminokwasy są podstawą białek.

Wskazówki na temat najprostszego z aminokwasów, glicyny, znaleziono w 2006 roku w próbkach z komety Wild-2, dostarczonych na Ziemię w ramach amerykańskiej misji Stardust. Nie można było jednak całkowicie wykluczyć zanieczyszczenia próbek pyłu materiałem ziemskiego pochodzenia.

Teraz europejska sonda Rosetta dokonała bezpośrednich pomiarów glicyny w chmurze otaczającej jądro komety (zwanej komą). Glicynę udało się wykryć wielokrotnie.

„To pierwsze niedwuznaczne wykrycie glicyny w komecie” - mówi Kathrin Altwegg z Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria), kierownik naukowa instrumentu ROSINA, którym dokonano pomiarów. Badaczka jest także główną autorką publikacji, która ukazała się 27 maja w „Science Advances”.

Pomiarów dokonano zanim w sierpniu 2015 r. kometa osiągnęła najbliższy Słońcu punkt swojej orbity (peryhelium). Pierwsza detekcja nastąpiły w październiku 2014 r., gdy sonda Rosetta znajdowała się zaledwie 10 km od komety. Następna okazja była w marcu 2015 r. podczas przelotu w odległości 15-30 km od jądra komety. Glicynę obserwowano także w innych momentach związanych z aktywnością komety w miesiącu poprzedzającym przejście przez peryhelium. Wtedy Rosetta znajdowała się 200 km od jądra komety.

Naukowcy mówią, że wykryto silną zależność pomiędzy glicyną a pyłem, co sugeruje, że prawdopodobnie jest uwalniana razem z innymi lotnymi substancjami z lodowych płaszczy ziaren pyłu, gdy rozgrzewają się pod wpływem promieniowania słonecznego.

Glicyna przechodzi w formę gazową w temperaturze nieco poniżej 150 stopni Celsjusza, co oznacza, że zazwyczaj niewielkie jej ilości mogą uwolnić się z komety, na której panują dużo niższe temperatury. To by było zgodne z faktem, że sonda Rosetta nie wykrywała glicyny regularnie.

„Glicyna jest jedynym aminokwasem, który może powstać bez ciekłej wody. Fakt, że widzimy ją razem z jej cząsteczkami-prekursorami i pyłem, sugeruje, że formuje się w międzygwiazdowych lodowych ziarnach pyłu albo pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, zanim zostanie przechwycona przez kometę i zakonserwowana w niej na miliardy lat” - tłumaczy Kathrin Altwegg.

W badaniach udało się wykryć także fosfor, który jest niezbędnym składnikiem organizmów żywych. Na przykład jest jednym z elementów, z których zbudowane są DNA oraz błony komórkowe i bierze udział w transporcie energii chemicznej w metabolizmie komórek.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,039 unikalne wizyty