Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:07:39

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Łaziki marsjańskie będą miały swojego "Wielkiego Szlema"

Roboty Mars,robot,łazik,Polska Robot marsjański. Fot. PAP/ Michał Walczak 05.09.2015Zespoły z całego świata, konstruujące łaziki marsjańskie, będą mogły zbierać punkty w lidze Rover Challenge Series. Złożą się na nią zarówno lokalne zawody robotyczne, jak i prestiżowe: URC i ERC. "To będzie nasz Wielki Szlem" - opisuje dyrektor ERC Łukasz Wilczyński.


Obecnie najbardziej znane zawody łazików marsjańskich, konstruowanych przez studenckie zespoły to University Rover Challenge (URC) i European Rover Challenge (ERC). Pierwsze od 2007 roku, na początku czerwca odbywają się w amerykańskim stanie Utah. Drugie - od 2014 roku - na początku września w Polsce. Wkrótce ich liczba może jednak wzrosnąć.

W związku z rosnącą popularnością obydwu konkursów ich dyrektorzy: Łukasz Wilczyński (ERC) i Kevin Sloan (URC) powołali ligę Rover Challenge Series, którą będzie zarządzała globalna organizacja The Mars Society. Liga ma podnosić rangę zawodów, promować współpracę międzynarodową w ich organizacji oraz rozszerzać ideę konkursu na inne kontynenty w najbliższej przyszłości.

"Drużyny robotyczne mają coraz wyższy poziom, a my musimy coraz wyżej stawiać im poprzeczkę. Mamy też coraz więcej zespołów. W pewnym momencie nastąpi sytuacja, kiedy obydwa konkursy nie będą w stanie przyjąć nowych zespołów. Będziemy mogli dopuszczać do nich tylko najlepszych i organizować jakąś formę eliminacji" - wyjaśnił w rozmowie z PAP dyrektor ERC Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Pomysł ligi - jak mówił - powstał, aby dodatkowo zmotywować drużyny i pomóc im. "Do zawodów zgłasza się sporo drużyn np. z Indii czy Bangladeszu, Australii. Dla nich wszystkich wyprawa do USA czy do Polski, to jest jednak bardzo duży wysiłek finansowy. Drugi powód jest taki, że - jako organizatorzy - chcieliśmy inspirować się nawzajem, podnosić nasze możliwości i ujednolicać obydwa konkursy" - wyjaśnił Wilczyński.

"Inspirowaliśmy się zasadami rządzącymi w tenisie" - opisał rozmówca PAP. Tak jak tenisiści walczą w zawodach Wielkiego Szlema: Australian Open, French Open, Wimbledonie i US Open, oraz serii bardziej i mniej prestiżowych turniejów, tak - na podobnej zasadzie - będą rywalizowali konstruktorzy łazików.

"Nie chcemy, aby konkursów było zbyt dużo. Będzie więc tych kilka najważniejszych konkursów otwartych jak URC i ERC, aby zachować ich prestiż. To będzie taki nasz Wielki Szlem" - mówi Wilczyński. Twórcy ligi - do grona najważniejszych zawodów - zamierzają dołączyć Asian Rover Challenge - ARC, które miałby się odbywać w jednym z państw azjatyckich. Ich lokalizacja nie jest jeszcze przesądzona, bo w grę wchodzi też Australia.

Pod koniec czerwca - w brytyjskim Manchesterze - odbędą się też pierwsze - lokalne - zawody łazików United Kingdom Rover Challenge (UKRC). To mniejszy konkurs, przeznaczony dla drużyn robotycznych z Wielkiej Brytanii, ale też dla tych, które otrzymały od organizatorów URC czy ERC zaproszenie do uczestnictwa. W systemie punktacji będzie oceniany trochę niżej niż ERC czy URC. Będzie pierwszym z mniejszych konkursów, przeprowadzanych w ramach ligi. Każdy z konkursów będzie miał inne warunki uczestnictwa i punktację, która - na potrzeby ligi - będzie ujednolicona.

"To bardzo istotne dla samych drużyn, które będą musiały walczyć o sponsorów, uznanie na uczelniach. Jeżeli ktoś wygrywa po raz kolejny zawody amerykańskie, to dobrze, gdyby następną poprzeczką było dla niego wygranie takiej ligi" - podkreśla Wilczyński. Polskie zespoły mają na to spore szanse, bo w 2016 roku zespół z Rzeszowa - Legendary Rover Team - wygrał zawody URC.

Jak wyjaśnia Wilczyński, obecnie w Polsce jest 26 zespołów, które konstruują łaziki marsjańskie. "W tym roku podczas ERC zaprezentujemy raport, podsumowujący potencjał polskich drużyn robotycznych. Wśród dotychczasowych konstruktorów są osoby, które znalazły zatrudnienie w firmach polskiego sektora kosmicznego np. SENER Polska. Niektórzy założyli swoje firmy i działają na rzecz większych partnerów. Dla nas ważne jest, aby zatrzymać tych, którzy chcą odejść z Polski" - podkreśla dyrektor ERC.

Trzecia edycja European Rover Challenge odbędzie się na Podkarpaciu w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Jasionce między 10 a 12 września.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Ewelina Krajczyńska
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,761 unikalne wizyty