Projekt planetarium stworzony przez licealistów / Źródło: CNKGrupa licealistów z drugiej klasy I LO im. Bolesława Krzywoustego ze Słupska samodzielnie zbudowała planetarium, jego kopuła ma 6 m, a w środku mieści się nawet 30 osób!
Efekt prac zostanie zaprezentowany 22 czerwca w Centrum Nauki Kopernik, podczas konferencji IPS, na którą przyjadą światowi eksperci z branży. Wszyscy zwiedzający Kopernika tego dnia będą mogli oglądać krótkie pokazy w uczniowskim planetarium, a także dowidzieć się, jak stworzyć takie dla siebie.
Wszystko zaczęło się 10 lat temu. Wojciech Karcz z Centrum Nauki Kopernik był wtedy uczniem liceum. Od zawsze lubił wyzwania konstrukcyjne. Zbudował dziesięciometrowego foliowego misia, potem wahadło Foucault. Miesiąc przed maturą postanowił stworzyć w pełni funkcjonalne planetarium. Sześciometrowa kopuła powstała w całości z kartonu, a projektor gwiazd został zbudowany z globusa nieba, zasilonego starym akumulatorem od Fiata 126p.
Teraz Wojciech powtórzył projekt z obecnymi licealistami, korzystając z aktualnie dostępnych technologii. Kopuła słupskiego planetarium wykonana została z rurek PVC, okrytych starym spadochronem i wyciemnionych folią. Do stworzenia projektora gwiazdowego wykorzystano zwykły projektor cyfrowy i wypukłe lustro. Planetarium jest mobilne – można je łatwo demontować i montować w dowolnym miejscu. Kosztowało ok. 1500 PLN. Prace trwały około 3 tygodni. Planetarium będzie pokazane w Koperniku 22 czerwca.
Źródło: Kosmonauta.net
Komentarz GW
Planetarium miłośników astronomii z ŻaganiaJak widać ciekawe rozwiązania rodzą się w wielu głowach na raz. Przy odrobinie współpracy i kreatywności kolejne pomysły mogą być coraz lepsze. W Sekcji Astronomicznej w Żaganiu planetarium na podobnej koncepcji powstało dwa lata temu. Stale jest rozwijane i jego fikcjonalność i estetyka podnosi się z dnia na dzień.
W odróżnieniu od innych rozwiązań żagańska kopuła to stara koncepcja kopuły geodezyjnej. Całość tez wykonano z kartonu. Materiał prosty i dostępny w każdym miejscu. Jego obróbka i montaż też nie nastręcza problemu. Konieczna jest tylko dokładność i cierpliwość bo praca jest dość żmudna.
Żagań dysponuje teraz kopułą o średnicy 3m, bo tylko tyle miejsca było do dyspozycji. Projektor cyfrowy wyświetla obraz nieba na bazie programu Stellarium.
Polecamy wszystkim grupom czerpanie tego pomysłu.
Przeczytaj więcej: