Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:09:10

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Kepler-1647 b - największa planeta okrążająca dwie gwiazdy

Egzoplanety kepler-1647_b Kepler-1647 b w towarzystwie swoich dwóch słońc. Wizja artystyczna. Credits: Lynette CookNajwiększa planeta krążąca wokół dwóch gwiazd znajduje się 3700 lat świetlnych od nas w kierunku gwiazdozbioru Łabędzia. Odkryto ją dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Keplera, a potwierdzono na podstawie obserwacji naziemnych, w tym prowadzonych przez miłośników astronomii.


Jeśli spojrzymy w niebo na gwiazdozbiór Łabędzia, to będziemy patrzeć mniej więcej w kierunku, w którym znajduje się planeta pozasłoneczna Kepler-1647 b, największa okrążająca jednocześnie dwie gwiazdy. Sama planeta jest oczywiście zbyt słaba, aby dostrzec ją gołym okien. Nie da się jej zobaczyć bezpośrednio nawet przez teleskop. Aby odkryć jej istnienie, naukowcy musieli zastosować pośrednią metodę obserwacji zwaną metodą tranzytów.

Metoda tranzytów opiera się na rejestrowaniu blasku gwiazdy i poszukiwaniu niewielkich, ale regularnych osłabień jej blasku, które mogą być spowodowane przejściem planety na linii widzenia pomiędzy nami a gwiazdą. Tego typu zjawisko mogliśmy w maju obserwować w przypadku Słońca, kiedy to planeta Merkury przeszła na tle jego tarczy. W przypadku odległych gwiazd samej planety nie widać, a o jej obecności można wywnioskować na podstawie efektu jaki wywiera na światło gwiazdy.

kepler-1647_b Comparison of the relative sizes of several Kepler circumbinary planets. Kepler-1647 b is substantially larger than any of the previously known circumbinary planets. Credits: Lynette CookPlaneta Kepler-1647 b została odkryta metodą tranzytów za pomocą Kosmicznego Teleskopu Keplera przez zespoły naukowców z NASA Goddard Space Flight Center i San Diego State University. Odkrycie ogłoszono w tym tygodniu podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Kepler-1647 b znajduje się 3700 lat świetlnych od nas i ma około 4,4 miliarda lat, czyli prawie tyle samo, co Ziemia. Krąży wokół gwiazd w układzie podwójnym, w którym obie gwiazdy są podobne do Słońca, przy czym jedna jest nieco większa, a druga nieco mniejsza. Masa planety jest prawie identyczna jak masa Jowisza. Jej okres orbitalny wynosi 1107 dni, czyli nieco ponad 3 lata.

Potwierdzenie istnienia planety nie było sprawą prostą. "Znalezienie planet wokół gwiazd podwójnych jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku pojedynczych. Tranzyty nie występują tutaj regularnie i mogą różnić się zarówno czasem trwania, jak i głębokością tranzytu" - tłumaczy William Welsh z San Diego State University.

W żmudnym procesie potwierdzania istnienia planety astronomom zawodowym pomogli miłośnicy astronomii skupieni w KELT Follow-Up Network.

Joshua Pepper, profesor astronomii na Lehigh University, w swoich badaniach - podczas weryfikowania odkryć planet pozasłsonecznych - korzysta z pomocy miłośników astronomii. W tym celu stworzył sieć współpracowników o nazwie "KELT Follow-Up Network", która składa się z prawie 40 osób z 10 krajów na 4 kontynentach. Pierwotnie sieć powstała, aby pomóc w identyfikowaniu planet dla projektu o nazwie Kilodegree Extremely Little Telescope (KELT), korzystającego z dwóch robotycznych teleskopów w Arizonie i w RPA. Do tej pory przegląd KELT potwierdził 15 egzoplanet używając metody tranzytów. Najnowszym sukcesem KELT Follow-Up Network jest pomoc w potwierdzeniu istnienia planety pozasłonecznej Kepler-1647 b.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,809 unikalne wizyty