Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:17:21

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Pierwsze badania atmosfer egzoplanet wielkości Ziemi

Egzoplanety TRAPPIST-1b,TRAPPIST-1c,egzoplanety,Kepler Planety TRAPPIST-1b oraz TRAPPIST-1c, tranzytujące przed czerwonym karłem układu (NASA/ESA/STScI/J. de Wit - MIT)Dzięki wystrzelonemu w 1990 roku na niską orbitę okołoziemską, Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a, przeprowadzono pierwsze badania atmosfer planet pozasłonecznych wielkości Ziemi. Analiza przeprowadzona przez zespół naukowców pozwoliła na zidentyfikowanie dwóch planet, potencjalnie bardziej sprzyjających życiu.


Obie planety występują w układzie oddalonym o około 40 lat świetlnych, noszącym oznaczenie TRAPPIST-1, obiegając bardzo chłodnego, czerwonego karła o wieku szacowanym na około 500 milionów lat i masie wynoszącej zaledwie 0,08 masy Słońca. Egzoplanety krążą po ciasnych orbitach, których okres obiegu wynosi 1,5 oraz 2,4 dnia. W układzie znajduje się także trzecia planeta, orbitująca dalej od powierzchni gwiazdy o okresie obiegu wynoszącym 4,51-72,8 dnia (dokładna wartość nie jest znana).

Przeprowadzone analizy dotyczą planet TRAPPIST-1b oraz TRAPPIST-1c – okazuje się, że jest bardzo mało prawdopodobne, by oba obiekty posiadały rozdętą atmosferę składającą się głównie z wodoru, charakterystyczną dla planet gazowych. Brak wyraźnej sygnatury wodorowej i helowej oznacza zatem, że rosną szanse na to, by światy te mogły przynajmniej potencjalnie być bardziej sprzyjające życiu. Co więcej, przynajmniej jedna z nich – TRAPPIST-1c – powinna uzyskiwać odpowiednią ilość energii, by ewentualna woda, która może znajdować się na powierzchni, mogła przebywać w stanie ciekłym.

Obserwacji dokonano 4 Maja, wykorzystując rzadkie zjawisko podwójnego tranzytu tj. sytuacji w której obie planety przechodzą jednocześnie przed tarczą gwiazdy w odstępie kilku minut, względem obserwatora znajdującego się na Ziemi. Do jej przeprowadzenia wykorzystano instrument Wide Field Camera 3, pracujący w bliskiej podczerwieni, dzięki któremu uzyskano światło obiektów, które następnie poddano badaniom spektroskopowym aby uzyskać informacje na temat składu atmosfer planet pozasłonecznych układu TRAPPIST-1. Analizy dokonał zespół naukowców pod kierownictwem Juliena de Wit’a z MIT (Massachusetts Institute of Technology). Te wstępne badania są bardzo obiecującym “pierwszym krokiem” na bazie których możliwe będzie określenie czy dane planety są typu ziemskiego i czy mogą wykształcić i utrzymać znane nam życie.

Obecnie dokładny skład atmosfer obiektów TRAPPIST-1b oraz TRAPPIST-1c nie jest znany, ich określenie będzie wymagało dalszych obserwacji. Naukowcy są jednak nastawieni optymistycznie i uważają, że obecna technologia pozwoli prawdopodobnie na wykrycie metanu czy wody.

Odkrycie układu TRAPPIST-1 w 2015 roku zawdzięczamy pracy belgijskiego, automatycznego teleskopu TRAPPIST (TRAnsiting Planets and PlanetesImals Small Telescope), obsługiwanego przez ESA w obserwatorium La Silla w Chile.

W przyszłości planowane są dalsze obserwacje z wykorzystaniem Teleskopu Hubble’a, które być może pozwolą na wykrycie cieńszych i gęstszych atmosfer, złożonych z pierwiastków cięższych od wodoru i występujących na planetach takich jak Ziemia czy Wenus.

(NASA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,189 unikalne wizyty