Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:44:03

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Misja Kepler identyfikuje 104 nowe egzoplanety

Egzoplanety Teleskop Keplera,egzoplanety Artystyczna wizja teleskopu Keplera w przestrzeni kosmicznej / Credits - NASAMiędzynarodowy zespół astronomów potwierdził odkrycie 104 nowych egzoplanet spośród 197 kandydatów, zidentyfikowanych dzięki użyciu kosmicznego teleskopu Keplera. Wśród nich odkryto jeden system planetarny, oddalony o 181 lat świetlnych, który z dużym prawdopodobieństwem zawiera cztery skaliste egzoplanety.


Odkryte planety krążą wokół czerwonego karła typu M, o połowę mniejszego i ciemniejszego od Słońca, w systemie noszącym identyfikację K2-72 i są większe od Ziemi, ale wszystkie mieszczą się w zakresie od 1.2 do 1.5 średnicy naszej planety. Okresy orbitalne odkrytych obiektów wynoszą od pięciu i pół do 24 dni, a dwa z nich mogą otrzymywać ze swojej gwiazdy ilość energii porównywalnej z poziomami występującymi na Ziemi. Pomimo niewielkiej odległości dzielącej planety od czerwonego karła, nie można wykluczyć, że życie mogło się rozwinąć na tych ciałach.

Uzyskane przez Keplera wstępne dane zostały poszerzone dzięki obserwacjom przeprowadzonym przez obserwatoria naziemne. W skład zespołu wchodzą teleskopy North Gemini oraz Obserwatorium Kecka na Hawajach, APF (Automatic Planet Finder) Uniwersytetu Kalifornijskiego a także teleskop LBT (Large Binocular Telescope) użytkowany przez Uniwersytet Arizony. Odkrycia zespołu zostały opublikowane w Internecie na stronach Astrophysical Journal Supplement Series.

Misja Kepler wykorzystuje metodę tranzytową do detekcji potencjalnych kandydatów na planety, tj. wykrywa bardzo drobne, periodyczne zmiany w jasności obserwowanych gwiazd, związane z przejściem planet przed oraz za tarczą gwiazdy. Po utracie dwóch z czterech precyzyjnych żyroskopów w 2013 roku, Kepler realizuje misję K2, poszukując planet typu ziemskiego, znajdujących się w strefie potencjalnie sprzyjającej powstaniu życia, o temperaturze powierzchni pozwalającej na występowanie wody w stanie ciekłym.

Misja K2 stała się możliwa dzięki opracowaniu nowej metody, wykorzystującej promieniowanie Słońca oraz pozostałe urządzenia do stabilizacji teleskopu we wszystkich trzech osiach. Nowa technika narzuciła również pewne ograniczenia – ponieważ pozycja Słońca względem teleskopu zmienia się w czasie, konieczne są periodyczne zmiany orientacji Keplera, które powodują, że pojedyncze okno obserwacyjne nie może być dłuższe niż 83 dni.

Skrócone okresy obserwacyjne spowodowały, że obecnie głównym celem są mniejsze gwiazdy – czerwone karły, posiadające planety orbitujące zwykle bliżej swoich gwiazd macierzystych. Jednocześnie jest ich znacznie więcej w naszej galaktyce, niż gwiazd ciągu głównego typu G, do których zalicza się nasze Słońce, ale także Alfa Centauri A czy Tau Ceti, co oznacza, że każde okno obserwacyjne może dostarczyć bardzo wielu nowych, potencjalnych kandydatów na planety. Szacuje się, że misja K2 nawet 20-krotnie zwiększy ilość detekcji planet wokół czerwonych karłów, w stosunku do pierwotnej misji.

Zidentyfikowane planety znajdą się na liście celów dla przyszłych misji, mających dokładniej zbadać te obiekty, w tym dla będącego w budowie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

(NASA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,291 unikalne wizyty