Spojrzenie na młode marsjańskie żleby / Credits - NASA, JPL, Uni of ArizonaMłode marsjańskie żleby prawdopodobnie nie kształtuje woda. Zatem jak one powstają?
Rok temu informowaliśmy o wynikach badań NASA, opartych o instrument CRISM (Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars), zainstalowany na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Z tych badań wynikało, że nowe żleby na powierzchni Czerwonej Planety powstają wskutek chwilowego płynięcia ciekłej i być może wrzącej wody.
Co ciekawe, nowa analiza danych z CRISM podważa te odkrycia. Naukowcy z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) przeanalizowali ponad sto żlebów marsjańskich w poszukiwaniu śladów wody. Dane z CRISM zintegrowano z danymi z innych instrumentów MRO: kamery High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) kamery Context Camera (CTX).
Spojrzenie na młode żleby na Marsie. Dolne zdjęcie zawiera informację minearologiczną – odsłonięty (jasny niebieski kolor) materiał nie zawiera wody, choć jest w pobliżu żlebu / Credits – NASA/JPL/Univ. of Arizona/JHU APLPołączenie danych z tych instrumentów wykazało brak śladów wody w okolicy nowo powstałych żlebów. Materiał dookoła przeanalizowanych żlebów wydaje się być w tej samej formie, bez obecności lub powstania uwodnionych minerałów. Oznacza to, że żleby raczej powstają wskutek sublimacji zestalonego dwutlenku węgla („suchego lodu”) niż interakcji z płynącą wodą.
Te negatywne wyniki nie oznaczają, że na dziś blisko powierzchni Czerwonej Planety może znajdować się woda. Jest jednak możliwe, że obecność wody w stanie ciekłym jest mniej powszechna niż to niedawno sugerowano. Niewątpliwie, Mars skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic, których rozwiązanie będzie wymagać kolejnych misji i badań.
(APL, NASA)
Źródło: Kosmonauta.net
Przeczytaj więcej: