Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:54:27

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Ekosferyczny przegląd Keplera, Kepler-1229b

Egzoplanety Keplera-1229,ekosfera Położenie orbity Keplera-1229 wewnątrz ekosfery swojej gwiazdy / Credits – PHL Areciboapraszamy na trzecią część przeglądu najciekawszych małych egzoplanet z ostatniego zestawu danych z kosmicznego teleskopu Kepler. W tym artykule opisujemy Keplera-1229b.

Wraz z serwisem Puls Kosmosu publikujemy dostępne informacje na temat dziewięciu małych, prawdopodobnie skalistych egzoplanet z ostatniego zestawu danych z kosmicznego teleskopu Kepler. Te dziewięć planet pozasłonecznych krąży wewnątrz lub bardzo blisko ekosfery swoich gwiazd. Oznacza to, że warunki na niektórych z tych egzoplanet mogą być zbliżone do tych, jakie występują na Ziemi. Planety otrzymały oznaczenia Kepler-1638b, Kepler-1606b, Kepler-1544b, Kepler-1455b, Kepler-560b, Kepler-1410b, Kepler-705b, Kepler-1229b i Kepler-1593b.


W pierwszej części tego przeglądu przedstawiliśmy Keplera-560b. Druga część była poświęcona Keplerowi-705b. W tym artykule przyjrzymy się Keplerowi-1229b.

W układzie Kepler-1229 odkryto jak na razie jedną egzoplanetę, opisywaną w tym artykule. Ten układ planetarny znajduje się 770 lat świetlnych od Słońca.

Kepler-1229b jest najmniejszą z nowo odkrytych skalistych egzoplanet krążących w pobliżu ekosfer swoich gwiazd. Ta planeta pozasłoneczna krąży wokół czerwonego karła, który ma masę i promień około połowy masy i promienia naszego Słońca. Kepler-1229 b krąży w odległości około 0,31 jednostki astronomicznej od swej gwiazdy z czasem prawie 87 dni.

Dzięki obserwacjom kosmicznego teleskopu Kepler udało się wyznaczyć promień tej egzoplanety, który jest o około 40% większy od promienia Ziemi. Masa Keplera-1229 b nie jest znana, ale przypuszczalnie jest to około 2 razy masa naszej planety.

Kepler-1229 b zdaje krążyć w środkowej części ekosfery swojej gwiazdy – stosunkowo daleko od wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi. W przypadku czerwonych karłów może to mieć duże znaczenie, gdyż energia świecenia tych gwiazd jest inna zaraz po formacji, co przekłada się na inną lokalizację ekosfery. Kepler-1229b może być jednym z nielicznych przykładów egzoplanet krążących wokół czerwonych karłów, które od powstania „szczęśliwie” krążyły wewnątrz ekosfery.

Aktualnie ta egzoplaneta otrzymuje około 45% energii w porównaniu z ilością energii słonecznej otrzymywanej przez Ziemię. Na pierwszy rzut oka może to być niewielka ilość promieniowania, ale masa Keplera-1229b sugeruje także obecność gęstej atmosfery oraz dużą aktywność wulkaniczną tej planety. W konsekwencji efekt cieplarniany na Keplerze-1229b może być na tyle silny, że temperatura powierzchni tej egzoplanety byłaby na tyle wysoka i stabilna, by istniały tam warunki odpowiednie do utrzymania wody w stanie ciekłym. Jest możliwe także, że tej wody na Keplerze-1229b nie będzie tak dużo, by stworzyć głęboki globalny ocean. Kepler-1229b może pod tym względem przypominać Ziemię – z wieloma oceanami i kontynentami.

Aktualnie Kepler-1229b jest piątą względem „podobieństwa” do Ziemi egzoplanetą na liście stworzonej przez Planetary Habitability Laboratory z Uniwersytetu Portoryko w Arecibo. Na szczycie tej listy znajduje się Gliese 667C c, który odkryto w ramach naziemnego programu obserwacyjnego prowadzonego za pomocą instrumentu HARPS. W pierwszej piątce z odkryć teleskopu Kepler jest jeszcze Kepler-442b (na trzecim miejscu), o której poinformowano w styczniu 2015 roku. Co ciekawe Kepler-442b i Kepler-1229b mogą mieć podobne fizyczne parametry, takie jak masa i promień, ale ta pierwsza egzoplaneta otrzymuje więcej energii od swojej gwiazdy (około 70% poziomu ziemskiego).

Podsumowując, jeśli Kepler-1229b ma grubą atmosferę i dużą aktywność wulkaniczną, wówczas może to być obiekt, na powierzchni którego panują odpowiednie warunki dla powstania życia. Wiek Keplera-1229b to około 3,7 miliarda lat – gdy Ziemia była w tym wieku, wówczas całe życie było wciąż proste i skryte w oceanach.

(PFA, Kepler)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,724 unikalne wizyty