Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 16-4-2024 18:11:58

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogodasat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Gwiezdne laboratorium w Strzelcu

eso slowaKluczowe The star cluster Messier 18 and its surroundings
The small smattering of bright blue stars upper left of centre in this huge 615 megapixel ESO image is the perfect cosmic laboratory in which to study the life and death of stars. Known as Messier 18 this open star cluster contains stars that formed together from the same massive cloud of gas and dust. This image was captured by the OmegaCAM camera attached to the VLT Survey Telescope (VST) located at ESO’s Paranal Observatory in Chile. Źródło: ESO

Niewielka grupa jasnych, niebieskich gwiazd w lewym górnym rogu tego olbrzymiego 615-megapikselowego zdjęcia, to idealne kosmiczne laboratorium do badania życia i śmierci gwiazd. Gromada gwiazd, znana pod nazwą Messier 18, zwiera gwiazdy, które powstały razem z tego samego masywnego obłoku gazu i pyłu. Zdjęcie pokazuje także czerwone obłoki świecącego wodoru i ciemne pasma pyłu. Zostało wykonane za pomocą VLT Survey Telescope (VST), pracującego w należącym do ESO Obserwatorium Paranal w Chile.
Messier 18 została odkryta i skatalogowana w 1764 roku przez Charlesa Messiera — od którego wywodzi się nazwa obiektów Messiera — podczas poszukiwań obiektów podobnych do komet [1]. Znajduje się w Drodze Mlecznej, około 4600 lat świetlnych od nas, w kierunku gwiazdozbioru Strzelca. Gromada zawiera wiele gwiezdnego rodzeństwa, luźno związanego ze sobą w zgrupowaniu nazywanym gromadą otwartą.

slowaKluczowe The star cluster Messier 18 in the constellation of Sagittarius
This chart shows the rich constellation of Sagittarius. Among the many star clusters in this part of the Milky Way lies Messier 18, a bright grouping of stars not far from the Omega Nebula (Messier 17). This picture plots most of the the stars visible on a dark clear night with the naked eye. Źródło:ESO/IAU and Sky & Telescope

W Drodze Mlecznej znanych jest ponad 1000 gromad otwartych, o szerokim zakresie własności, np. o różnych rozmiarach i wieku, które dostarczają astronomom wskazówek w jaki sposób powstają, ewoluują i umierają gwiazdy. Główną cechą tego typu gromad jest to, że gwiazdy rodzą się razem z tej samej materii.

W Messier 18 widać niebieskie i białe kolory populacji gwiazd, wskazujące, że członkinie gromady są bardzo młode, mają prawdopodobnie około 30 millionów lat. Bycie rodzeństwem oznacza, że wszelkie różnice pomiędzy gwiazdami są zależne jedynie od ich mas, a nie od odległości od Ziemi lub składu chemicznego kluczowych materiałów, z których powstały. Dzięki temu gromada jest bardzo pomocna w weryfikowaniu teorii na temat powstawania i ewolucji gwiazd.

Astronomowie wiedzą obecne, że większość gwiazd powstaje w grupach z tego samego obłoku gazu, który zapadł się z powodu własnej siły grawitacji. Obłok pozostałego gazu i pyłu – tzw. obłok molekularny — który otacza nowe gwiazdy, często jest rozwiewany przez silne wiatry gwiazdowe, co osłabia grawitacyjne więzy łączące gwiazdy. Wraz z upływem czasu luźno związane gwiezdne rodzeństwo, takie jak widoczne na zdjęciu, często rozchodzi się swoimi własnymi drogami w wyniku oddziaływań z otaczającymi gwiazdami lub masywnymi obłokami gazu. Nasza własna gwiazda, Słońce, najprawdopodobniej też kiedyś była częścią gromady bardzo podobnej do Messier 18, ale potem jej towarzyszki stopniowo rozprzestrzeniały się w Drodze Mlecznej.

slowaKluczowe Wide-field view of the region around the star cluster Messier 18
The small smattering of bright stars at the centre of this wide-field view is Messier 18, an open star cluster containing stars that formed together from the same massive cloud of gas and dust. This picture, which also shows part of the bright Omega Nebula (Messier 17) at the top, was created from images forming part of the Digitized Sky Survey 2. Źródło: ESO/Digitized Sky Survey 2. Acknowledgement: Davide De Martin

Ciemne pasma, które widać na zdjęciu, to mroczne włókna kosmicznego pyłu blokujące światło do odległych gwiazd. Kontrastujące w czerwonym kolorze obłoki, które wydają się być utkane pomiędzy gwiazdami, są zbudowane ze zjonizowanego gazu wodorowego. Gaz świeci, ponieważ młode, niezwykle gorące gwiazdy, takie jak opisywane wcześniej, emitują intensywne światło ultrafioletowe, które odziera taczający gaz z elektronów i powoduje jego emisję w formie słabej poświaty widocznej na zdjęciu. W odpowiednich warunkach materia ta może pewnego dnia ulec kolapsowi i uzupełnić Drogę Mleczną o kolejne zgrupowanie gwiazd – proces formowania się gwiazd, który może zachodzić w sposób nieokreślony (eso1535).

To olbrzymie zdjęcie 30 577 x 20 108 pikseli zostało wykonane za pomocą kamery OmegaCAM, która jest zamontowana na VLT Survey Telescope (VST) w Obserwatorium Paranal w Chile.

Uwagi

[1] Messier 18 jest znana także jako NGC 6613 w New General Catalogue.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop E-ELT (European Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Kontakt

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,233,956 unikalne wizyty