Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-9-2024 08:11:52

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

EPIC 204278916 - kolejne zagadkowe spadki jasności

Egzoplanety EPIC,204278916 Możliwe wyjaśnienie tranzytów KIC 8462852 - komety krążące wokół gwiazdy / Credits - NASA/JPL-CaltechAstronomowie odkryli dziwną charakterystykę spadków jasności gwiazdy EPIC 204278916. Te zagadkowe zmiany wydają się być podobne do tych, które zaobserwowano u KIC 8462852.

W połowie października 2015 roku świat obiegła informacja o “dziwnej” charakterystyce zmian jasności u gwiazdy KIC 8462852. Ich niezwykłość polega na nieregularności. Typowy tranzyt egzoplanety lub kilku egzoplanet wprowadza dość łatwo zauważalną regularność spadków jasności gwiazdy.


Ta regularność ma związek z okresem orbitalnym egzoplanet. Ponadto spadki jasności podczas tranzytów trwają krótko, kilka lub kilkanaście godzin. Tymczasem w przypadku KIC 8462852 wykryto wiele nieregularnych spadków jasności. Te spadki jasności są duże, rzędu 15-20%, i trwają od 5 do nawet 80 dni. Są to bardzo zaskakujące parametry tranzytowe.

Media na całym świecie podchwyciły temat. Spośród kilku możliwych wyjaśnień, do których zaliczyć można dużą i nieregularną chmurę pyłu lub wielką ilość komet, media informowały głównie o możliwości zaobserwowania potężnej struktury, zbudowanej przez zaawansowaną technologicznie cywilizację.

Ta struktura, zwana sferą Dysona, w różnym stopniu pochłaniałaby światło od gwiazdy KIC 8462852, co powodowałoby nieregularną charakterystykę tranzytów. Wyjaśnienie, choć najmniej prawdopodobne, rozpalało wyobraźnię wielu ludzi na całym świecie. Instytut SETI przeprowadził nasłuch tej gwiazdy w dwóch różnych trybach, jednak nie wykryto żadnego sztucznego sygnału.

Do dziś, pomimo wielu publikacji naukowych, nie udało się wyjaśnić natury zagadkowych spadków jasności. Wielu astronomów uważa, że wokół tej gwiazdy krąży duża ilość pyłu i komet, jednak te dane wciąż nie są wystarczające.

Do innych potencjalnych wyjaśnień dziwnej charakterystyki tranzytów KIC 8462852 można zaliczyć m.in.: bardzo szybki obrót gwiazdy dookoła własnej osi przy jednoczesnej obecności większych obszarów aktywnych, obecność chmury pyłu międzygwiezdnego, obecność kilku gazowych gigantów z rozległymi pierścieniami na różnych orbitach wokół tej gwiazdy, grupa przechwyconych lub przechwytywanych planetoid od innej pobliskiej gwiazdy, nieznana wcześniej zmienność tej gwiazdy oraz oczywiście błędy pomiarowe lub w analizie danych.

Pomiędzy różnymi grupami badawczymi panuje obecnie ożywiona dyskusja na temat tranzytów KIC 8462852. Aktualnie wydaje się, że teoria szybkiego obrotu gwiazdy dookoła własnej osi wydaje się być nierealna, podobnie jak duża ilość komet na eliptycznych orbitach. Szacunki sugerują nawet 650 tysięcy komet o średnicy ponad 200 km potrzebnych by wygenerować efekt znacznych spadków jasności na przestrzeni wieku. Są także wyraźnie zauważalne spory pomiędzy różnymi grupami naukowców – w szczególności przy analizie danych historycznych.

W tym roku odkryto drugą gwiazdę, która charakteryzuje się podobnymi spadkami jasności. Gwiazda ma oznaczenie EPIC 204278916. W przypadku tej gwiazdy spadki są nawet do 65% jasności przez okres do 25 dni. Promień tej gwiazdy jest zbliżony do słonecznego, jednak masa i jasność są wyraźnie niższe – odpowiednio 0,5 i zaledwie 0,15 poziomu naszej Dziennej Gwiazdy. Prawdopodobnie jednak w przeciwieństwie do KIC 8462852*, EPIC 204278916 to bardzo młoda gwiazda, której wiek jest szacowany na zaledwie około 10 milionów lat. Możliwe więc, ze młody wiek i mniej stabilna aktywność jest wyjaśnieniem znacznych zmian aktywności EPIC 204278916. Ponadto, wokół tej gwiazdy może krążyć cienki dysk pyłowy, który może być trudny w detekcji.

Odkrycie EPIC 204278916 może świadczyć o tym, że gwiazd o “dziwnej” charakterystyce zmian jasności może być znacznie więcej we Wszechświecie. To też mały znak, że wciąż ludzkość bardzo mało wie o Wszechświecie i systematyczne obserwacje, wykonywane m.in. za pomocą kosmicznych obserwatoriów takich jak Kepler, są bardzo ważne i potrzebne.

(Arxiv, SA)

* Sprawa wieku KIC 8462852 nie jest jeszcze przesądzona, ale większość naukowców skłania się ku przeświadczeniu, że jest to już “dojrzała” gwiazda.

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,121,973 unikalne wizyty