Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:04:53

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Na tropach tajemnic Słońca

Sekcja Astronomiczna sekcja astronomiczna,wykład Obraz Słońca uzyskany w ramach pracy Sekcji AstronomicznejNajbliższa nam gwiazda ciągle skrywa w sobie wiele tajemnic. Pod rozpaloną powłoką gazowej atmosfery Słońca skrywa się jeszcze niejedna tajemnica gwiazd. Czy od początków naukowej penetracji Słońca do czasów dzisiejszych wiemy już wystarczająco dużo? Czy wiedza ta przydaje się w odkrywaniu tajemnic innych gwiazd naszej i nie tylko naszej Galaktyki? Czego jeszcze powinniśmy się dowiedzieć o naszej gwieździe i czy amator ma szansę wnieść do tej nauki jakiś wartościowy udział? Te i jeszcze wiele innych aspektów związanych ze słońcem można było poznać w ramach otwartego wykładu na spotkaniu Sekcji Astronomicznej „ Słońce – z życia gwiazdy” w sobotę 1 października br. Był to kolejny wykład astronomiczny w ramach comiesięcznych wykładów otwartych, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani w tym niezrzeszeni w Szkole Talentów Centrum Kultury w Żaganiu.


Wstaje każdego dnia wczesnym rankiem i towarzyszy nam do zmierzchu od ponad 4.5 mld lat. Stanowi o początku i końcu życia na naszej planecie. Wystarczy, że tylko skryje się za chmurami a budzi się w nas tęsknota za jego blaskiem. To nasze Słońce. Tak widzimy je codziennie od samego naszego początku. A jak widzą je dzisiaj naukowcy? Taki był cel sobotniego spotkania miłośników astronomii w Żaganiu.

Już samo spojrzenie na naszą gwiazdę przez teleskop daje nam wiedzę o elementarnych zjawiskach zachodzących na powierzchni jego atmosfery. Ale współczesna nauka potrafi już zaglądać do wnętrza tygla rozpalonego do 15 mln stopni. Potrzebne nam były do tego tylko specjalne narzędzia badawcze w tym urządzenia, satelity i matematyka oraz wiedza fizyczna o wielu różnych zjawiskach fizycznych.

Widza wynikająca z takich badań pozwala nam dowiedzieć się o życiu innych gwiazd. Często większych od naszej albo tak małych, że ledwo można je uznawać za gwiazdy. Jednym z marzeń człowieka jest w ostatnich czasach rozpalenie gwiazdy na ziemi by ja zbadać in situ ale i pozyskać niespożytą energię syntezy jądrowej. Marzenia się spełniają, jak mówi piosenka, więc i tu swoimi dążeniami mamy szansę je urzeczywistnić. Potrzeba na to czasu, pieniędzy i wytrwałości w zdobyciu stosownej wiedzy. Spotkanie to dało szansę uczestnikom na zdobycie inspiracji do poszukiwania dróg prowadzących do odpowiedzi na te i wiele innych problemów związanych z badaniami kosmosu.

Gwiazdy zdają się być dominującymi obiektami w kosmosie dającymi się dość łatwo badać z racji wysyłania własnego światła nie tylko widzialnego. Ale mylił by się ten, który uznał by prostotę tego zadania za fakt. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Zobaczyć to za mało. Trzeba jeszcze zrozumieć co się widzi. Niezwykłe widowiska na Słońcu w postaci protuberancji, rozbłysków czy pochodni lub plam słonecznych to tylko wyniki procesów zachodzących w jego wnętrzu. A tu zaczyna się dopiero najlepsze na szlaku naszej wędrówki po tajemnicach Słońca.

W cyklu wykładów otwartych poznamy jeszcze wiele tajemnic Wszechświata. Wykłady odbywają się w każda pierwszą sobotę miesiąca. Ich język jest w dużej części popularny tak by nawet laik mógł zrozumieć treść prelekcji. Warto znaleźć tę chwile czasu w sobotni wieczór (od 17:00) by poznać najnowsze zdobycze astronomii. Ta wielka przygoda dopiero się zaczyna. Przed nami stoją otworem niepoznane bezkresy kosmicznego oceanu.





JP
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,720 unikalne wizyty