Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:37:29

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Pod morzami enceladusa

US slowaKluczowe OpisZdjeciaMamy coraz więcej dowodów, że na lodowym księżycu Saturna znajdują się aktywne kominy hydrotermalne, dzięki czemu ten obiekt kosmiczny staje się jednym z głównych celów do poszukiwania życia poza Ziemią


Punkt na dnie północnego oceanu atlantyckiego, położony w połowie drogi między Bermudami a Wyspami Kanaryjskimi, raczej nie znalazłby się wysoko na liście miejsc, w których mogą istnieć tętniące życiem miasta. A jednak właśnie tam, w ciemnościach panujących prawie kilometr pod oświetloną przez Słońce powierzchnią, przyroda zbudowała podwodną metropolię – kompleks wież wapiennych, wysokich jak drapacze chmur, będących domem dla czeredy ślimaków, krabów i małży. Wieże te powstają, gdy minerały wytrącają się z ciepłej, zasadowej wody, która wystrzeliwuje z kominów hydrotermalnych rozmieszczonych na dnie oceanu. Biolodzy, korzystający z zaopatrzonych w kamery zdalnie sterowanych podwodnych aparatów, odkryli to „Zaginione Miasto” na początku naszego wieku i od tego czasu badają je, aby stwierdzić, w jaki sposób kominy hydrotermalne mogą podtrzymywać ekosystemy rozwijające się tak daleko od ożywczych promieni Słońca. W międzyczasie planetolodzy operujący sondą kosmiczną Cassini dokonali serii rewolucyjnych odkryć i znaleźli przekonujące dowody, że kominy hydrotermalne, podobne do tych z Zaginionego Miasta, istnieją nie tylko na Ziemi, ale także w tajemniczym podziemnym oceanie na małym, lodowym księżycu Saturna – Enceladusie. Czy tam również może istnieć życie?

Oczywiście, możliwość znalezienia pozaziemskiego życia jest dla naukowców bardzo kusząca, ale byliby oni równie podekscytowani odkryciem kominów hydrotermalnych na innym globie, nawet gdyby nie przebiegały im przed oczami istoty obce. Te same dowody, które mówią o istnieniu aktywności hydrotermalnej na odległym księżycu, dostarczają krytycznych informacji o składzie i długowieczności oceanu Enceladusa. Tajemnice te mogłyby pozostać na zawsze skryte pod zamarzniętą skorupą, tak jak to może się stać z innymi pokrytymi przez oceany księżycami (takimi, jak krążąca wokół Jowisza Europa), które jednak nie wykazują silnej aktywności hydrotermalnej.

Co więcej, samo istnienie kominów hydrotermalnych na Enceladusie stanowi istotną zagadkę. Najważniejszym poza wodą czynnikiem aktywności hydrotermalnej jest, oczywiście, ciepło, trudno jednak wyjaśnić, dlaczego wnętrze tego lodowego księżyca jest gorące. Średnica Enceladusa jest z grubsza równa rozmiarowi Anglii, czyli stosunkowo niewielka jak na księżyc i zdecydowanie zbyt mała, by obiekt ten zachował pierwotne ciepło pozostałe po procesie formowania. Gdzieś głęboko musi zatem działać jakieś inne źródło ciepła. Poznanie, w jaki sposób Enceladus stworzył w swoim wnętrzu piekarnik, może zrewolucjonizować naszą wiedzę o lodowych księżycach – a także o szansach znalezienia tam życia.

Świat Nauki


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,000 unikalne wizyty