Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Choinka z projektu zajęć z elektroniki Sekcji Astronomicznej w ŻaganiuTo nie chochlik drukarski. I choć nastrój świąt wszystkim się udzielił, to nie o kolędowanie tu chodzi, ale o magię światła choinki, która co roku oczarowuje każdego z nas. W sekcji astronomów nie tylko astronomią samą żyją. W tym miejscu spotyka się wiedza z bardzo wielu dziedzin, w tym i z elektroniki. I tradycyjnie już w okresie przed świętami część zajęć poświęcone jest praktycznemu wykorzystaniu elektroniki w życiu i nauce. Elektronicy często żartują, że prądu nie widać i dlatego większość się go boi. I coś w tym zapewne jest. Warto więc poznać niektóre tajemnice tej królowej współczesnego świata. A najlepsza jest nauka przez praktyczne jej doświadczanie. Tym razem po raz kolejny wgłębiliśmy nasze umysły w wiedzę o najciekawszych odkryciach jakie dokonały się dzięki takim ludziom jak Tesla czy Czochralski. Wiele odkryć dokonywano często dość przypadkowo. Nas tym razem przyciągnęły odkrycia półprzewodników. A do nich zaliczamy oczywiście diodę LED.
Do produkcji weszła w latach sześćdziesiątych w formie opracowanej przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora, który jest uważany za jej wynalazcę. Możliwe jest, że została wynaleziona już wcześniej, w latach 20. XX wieku. Radziecki technik radiowy Oleg Łosiew zauważył, że diody ostrzowe używane w odbiornikach radiowych emitują światło, w latach 1927?30 opublikował łącznie 16 artykułów opisujących działanie diod elektroluminescencyjnych.
Mateusz w czasie konstruowania swojej choinka LEDowejPółprzewodniki to fundamenty współczesnego świata techniki. Nic więc dziwnego, że dzięki swoim właściwościom zagościły w naszych domach również na święta. Ich niezwykle wysoka sprawność sprawia, że oświetlenie choinki czy domu nie musi doprowadzać w grudniu do ruiny naszych portfeli.
Aby się o tym przekonać, już w zeszłym roku uczestnicy zajęć konstruowali świecące choinki z projektu Młodego Technika. Była to wtedy konstrukcja na tzw. pająka. W tym roku poszliśmy o krok dalej i postanowiliśmy zmontować nasze konstrukcje na płytkach drukowanych. Dla ułatwienia najmłodszym i mniej wprawionym amatorom, wykorzystaliśmy projekt AVT 1844. Ten prosty kit po zakupieniu ma wszystkie potrzebne do wykonania części. Dzięki podstawowym umiejętnościom lutowania elementów elektronicznych nabytych na poprzednich spotkaniach każdy mógł samodzielnie zmontować swoja choinkę, a po uruchomieniu zabrać ja do domu i cieszyć się nią całe święta.
Zeszłoroczny projekt choinki LED z projektu Młodego TechnikaPrzy tej okazji warto przypomnieć jak wiele wspólnego ma elektronika z astronomią. Współczesne urządzenia wykorzystywane w badaniach astronomicznych to najczęściej zaawansowane konstrukcje elektroniczne. Przykład warszawskiego projektu OGLE pokazuje, że takie umiejętności przydają się również i w tej dziedzinie. Pierwszą kamerę do tego projektu astronomowie wykonali własnoręcznie. To bardzo częsty przykład tego, że tak niespotykanych konstrukcji urządzeń nie sposób wykonać w warunkach przemysłowych. Nasze komórki czy telewizory lub komputery powstają poprzez wiele prób konstruowania. W czasie budowy przyrządów naukowych niejednokrotnie nie ma takich możliwości.
Tak zdobyta wiedza ma nie tylko zaspokajać nasze potrzeby ciekawego spędzania czasu, ale i rozbudzać w nas potrzebę dalszego zgłębiania tajników świata technologii i nauki. Na horyzoncie pojawiają się kolejne projekty z tej dziedziny.
Zmontowana w czasie zajęć sekcji choinka
Kolejny z projektów choinki, tu migające diody sterowane są przez zaprogramowany mikro-kontroler
No i oczywiście nie mogło zabraknąć śniegowego ludzika, choć ze sniegiem na świeta w tym roku krucho