Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Logo IASCO zastaniu odkrywcą każdy marzy. I oto nadarza się okazja, szczególnie jeśli się jest uczniem i np. działa się w takim zespole jak nasza Sekcja Astronomiczna. Wszystko dlatego, że oto rozpoczyna się pierwsza w tym roku kampania poszukiwania planetoid IASC. Polskie szkoły już nie pierwszy raz uczestniczą w tym projekcie a na swoich kontach mają niejedno odkrycie nowej planetoidy w naszym Układzie Słonecznym.
Aby wziąć udział w takiej kampanii trzeba być w zespole poszukiwaczy. Takie zespoły koordynuje od lat dr Mankiewicz. Znany wszystkim z wielu działań edukacyjnych z nauk ścisłych oraz EUCHOU w Polsce. Tak jest i tym razem.
Nim pojawia się pierwsze zdjęcia do analizy każdy z zespołu musi się przygotować przypominając sobie, w przypadku naszej grupy, jak przebiega procedura opracowywania danych. Nie będę się ponownie rozpisywał w szczegóły jak przebiega ten proces a jedynie odeślę do lektury zeszłorocznego opracowania -IASC kampania PanStarrs ? i zachęcam do zapoznania się z nim.
Poniżej znajdują się potrzebne pliki i dane do odrobienia lekcji domowej. Prace należy zrealizować już, gdyż pliki do analizy, tzw. sety, pojawią się lada dzień lub godzinę.