Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:59:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Odkrycie związków organicznych na Ceres

US Ceres,Dawn Obraz krateru Ernutet, z wyraźniej zaznaczonymi czerwonymi obszarami / Credits - NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDASonda Dawn odkryła związki organiczne na powierzchni Ceres.

Wystrzelona w 2007 roku sonda ma na celu zbadanie największych obiektów w pasie planetoid między Marsem a Jowiszem, a mianowicie ? największego obiektu tam się znajdującego ? planety karłowatej Ceres oraz planetoidy Westa. Zadaniem sondy jest określenie parametrów dotyczących rozmiaru, kształtu, składu oraz charakterystyki ich wnętrz (jąder). Dodatkowo misja znalazła ostatnio związki budujące życie na Ziemi.


?Odkrycie może znaczyć tyle, że prymitywne życie mogło rozwinąć się na Ceres? ? oznajmia Michael Kuppers z Europejskiej Agencji Kosmicznej na łamach publikacji w Science. Na orbicie Ceres sonda znalazła się w 2015 roku. Od tamtego czasu zainicjowany został proces przesyłania danych, w tym sygnałów o zawartości soli oraz grup amonowych.

Ceres,Dawn Obraz krateru Ernutet. Kolor niebieski odpowiada długości fali 2000 nm, zielony ? 3400 nm , czerwony ? 1700 nm / Credits ? NASA/JPL-Caltech/UCLA/ASI/INAFZwiązki organiczne zostały dostrzeżone przez VIR ? spektrometr podczerwieni oraz światła widzialnego. Wykryte związki to przede wszystkim metan, aminokwasy oraz węglowodory. Obszar, w którym zaobserwowano związki, obejmuje ponad 1000 kilometrów kwadratowych.

?Odkrycie lokalnych dużych koncentracji organiki jest intrygujące dla astrobiologicznej społeczności? ? powiedział dr. Simone Marchi, autor publikacji. ?Mamy dowody na posiadanie przez Ceres minerałów chłonących grupy amonowe, wodnego lodu, węglanów, soli a teraz materiału organicznego. Wraz z tym nowym znaleziskiem, sonda Dawn pokazała, że Ceres posiada kluczowe składniki do posiadania życia?.

Uważa się, że Ceres uformowała się 4,5 miliarda lat temu na krańcach naszego Układu Słonecznego. Studiowanie znalezionych materiałów organicznych może przyczynić się do wyjaśnienia pochodzenia, ewolucji a także dystrybucji życia w Układzie Słonecznym. Miejsce w którym zauważono owe niezwykle wysokie koncentracje materii to krater Ernutet na północnej półkuli Ceres. Rozmieszczenie i charakterystyka zjawiska nie wskazują na jednostkowy wymiar pojawienia się materii. Największa koncentracja pojawia się w formacji nieciągłej na południowym wschodzie grzbietu Ernutet?u oraz starszej, mocno zdegradowanej części krateru. Inne bogate w materie organiczną obszary są porozrzucane w części południowo-wschodniej.

?Cały region jest intensywnie okratowany i wydaje się być dość stary, jednakże grzbiety Ernutetu wydają się być relatywnie świeże?, ?Bogate w związki organiczne obszary, włączając w to węglany jak i związki amonowe, które są oczywiście materiałem endogenicznym Ceres, wykluczają fakt ich przybycia wraz z zewnętrznym obiektem? ? skomentował dr Simone Marchi.

Ceres wykazuje oznaki aktywności hydrotermalnej oraz mobilności fluidowej, więc obszary bogate w związki organiczne mogą być rezultatem wewnętrznych procesów. Dalsze prace zespołu naukowego będą próbowały wyjaśnić zagadkę transportu materiałów z wnętrza planety karłowatej na jej powierzchnię. Warto przypomnieć również, że dzięki sondzie Dawn udało się również ostatnio zlokalizować lód w wiecznie zacienionych kraterach na obszarach w okolicach bieguna północnego.

(NASA, ESA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,936 unikalne wizyty