Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Księżyc Pan / Credits - NASA, ESASonda Cassini przesłała zdjęcia małego księżyca Pan, który ma bardzo wyjątkowy kształt.
Pan to drugi najbliższy księżyc Saturna, krążący w odległości około 133600 km od tej planety. Jest to bardzo mały nieregularny obiekt, o wymiarach zaledwie ok. 35x31x21 km. Gęstość Pana to około 0,42 g na cm3, co sugeruje, że jest to porowaty obiekt złożony głównie (lub nawet prawie w całości) z lodu. Ten księżyc został odkryty niedawno ? w 1990 roku podczas analizy zdjęć wykonanych przez sondę Voyager 2 z przelotu z 1981 roku. Pan krąży wewnątrz przerwy Encke?go, która znajduje się wewnątrz pierścienia A układu pierścieni Saturna. Ta przerwa ma około 330 km szerokości. Siódmego marca sonda Cassini wykonała podczas zbliżenia najlepsze zdjęcia księżyca Pan. Podczas przelotu sonda zbliżyła się na minimalną odległość około 24500 km. Na przesłanych obrazach można zobaczyć bardzo nietypowy kształt tego księżyca: nieregularne ciało, otoczone swoistym ?kołnierzem?. Naukowcy uważają, że ten ?kołnierz? powstał w wyniku powolnej agregacji cząstek z pierścieni Saturna. Ten ?kołnierz? jest wyraźnie gładszy od pozostałej powierzchni księżyca: sugeruje to budowę ze znacznie mniejszych cząstek.
Sonda Cassini obserwuje księżyc Pan / Credits ? NASA, AmrumAstronom ? J. Jahn
Na powierzchni tego księżyca, poza ?kołnierzem?, można zobaczyć pewne szczegóły rzeźby terenu: małe kratery, wzniesienia i żleby. Jest to dość typowa struktura, którą zauważono na innych podobnych małych lodowych księżycach Saturna.
Do 15 września sonda Cassini będzie krążyć dookoła Saturna. Wówczas Cassini spłonie w atmosferze tej planety, co zakończy dwudziestoletnią misję tej sondy.