Laureaci konkursu "Odkryjmy Tajemnice Wszechświata" organizowanego po raz 8 w Zielonej Górze przez Instytut Astronomii im. profesora Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze oraz Centrum Nauki Keplera Planetarium WenusW dniu wczorajszym (20 marca 2017r.), w pierwszym dniu wiosny astronomicznej, członkowie
sekcji astronomicznej Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu wzięli udział w konkursie astronomicznym
"Odkryjmy Tajemnice Wszechświata" w Planetarium Wenus w Zielonej Górze. Organizatorem konkursu byli: Instytut Astronomii im. profesora Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze oraz Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus. Konkurs odbył się w Planetarium Wenus w Zielonej Górze, gdzie u wejścia wszystkich uczestników witał Johannes Kepler.
Uczestnicy konkursu przedstawiali swoje prace wykonane metodą projektu. Projekt musiał dotyczyć astronomii. Tym samym swoje działania uczestnicy musieli przeprowadzić wcześniej, wykonać stosowne opracowania oraz dokumentację, a na samym konkursie przedstawić cały projekt i tym samym obronić go przed Jury. Konkurs odbywa się już od 8 lat i z roku na rok jego poziom rośnie. Rośnie też zainteresowanie konkursem, które po raz kolejny znacznie wykroczyło poza rejon województwa lubuskiego. Jedni z uczestników przyjechali aż z Bielska Białej. Sam konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.
Członkowie sekcji astronomicznej z Żgania: Mateusz Woźniak i Hubert Piwiński przygotowali pod opieką instruktora Jacka Patki projekt pod tytułem "Małe Jest Piękne", a dotyczący najmniejszych ciał układu słonecznego zwanych planetoidami. W ramach projektu uczestniczyli oni w kampanii poszukiwania planetoid pod nazwą
IASC - International Astronomical Search Collaboration. W ramach tej kampanii odkryli 7 nowych planetoid. W swoim wystąpieniu przedstawili dlaczego planetoidy stały się tak interesujące zarówno dla astronomów jak i firm komercyjnych mających zamiar eksploatować asteroidy w celu pozyskiwania z nich surowców naturalnych trudno dostępnych na Ziemi.
Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników 8 edycji konkursu "Odkryjmy Tajemnice Wszechświata" w Planetarium Wenus w Zielonej GórzeSwoim wystąpieniem wywalczyli 1 (pierwsze) miejsce pozostawiając w tyle swoich konkurentów. W nagrodę otrzymali dyplom oraz teleskop ufundowany przez sponsorów. Konkurs w swoim podsumowaniu wysoko ocenił prof. dr hab. George I. Melikidze, który jest Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą na Uniwersytecie Zielonogórskim i od samego początku istnienia konkursu sprawuje opiekę nad nim. Prace oceniane były przez astronomów i specjalistów z innych dziedzin wiedzy, gdyż w konkursie startowały projekty związane z astronomią, robotyką, fizyką ale i takie mające charakter artystyczny ? spektakl cieni czy prace plastyczne. Świadczy to, że w dziedzinie astronomii swoją niszę znajdzie każdy dostrzegający piękno otaczającego nas świata. I taki cel jest tej imprezy, byśmy wyostrzali swoje zmysły na piękno Wszechświata.
Konkurs uświetniła projekcja przygotowana przez Planetarium Wenus pt. "Nasz Wszechświat". Projekcja dała wszystkim możliwość poznania namiastki możliwości tego nowego nabytku naszego województwa. Dla wielu była to pierwsza okazja na taki kontakt z nowoczesna edukacją. Coraz więcej miast w Polsce może pochwalić się takim obiektem, a zdecydowana większość ma takie inwestycje w swoich planach. Dostrzegają one potencjał jaki drzemie w takiej popularyzacji astronomii w kraju, gdzie pogoda najczęściej nie dopisuje by na własne oczy móc obserwować kosmos. Liczne iluminacje coraz większych miast również znacznie utrudniają, a czasem uniemożliwiają, zobaczenie Drogi Mlecznej i rozgwieżdżonego nieba. To dobry sposób na miłe spędzenie czasu z nauką u boku. Wrażenia pozostaną po tym na całe życie, a może i wyniknie z tego coś więcej niż tylko zachwyt? Może tak jak u Johannesa Keplera i miłośników astronomii z naszej sekcji ktoś zapragnie zostać odkrywcą nowych nieznanych jeszcze miejsc w kosmosie? On, kosmos, stoi dla Ciebie otworem.
Przeczytaj więcej: