Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:53:24

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

1 miejsce w konkursie astronomicznym dla Sekcji Astronomicznej z Żagania

Astronomia konkursy konkurs astronomiczny,Planetarium Wenus,sekcja astronomiczna Laureaci konkursu "Odkryjmy Tajemnice Wszechświata" organizowanego po raz 8 w Zielonej Górze przez Instytut Astronomii im. profesora Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze oraz Centrum Nauki Keplera Planetarium WenusW dniu wczorajszym (20 marca 2017r.), w pierwszym dniu wiosny astronomicznej, członkowie sekcji astronomicznej Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu wzięli udział w konkursie astronomicznym "Odkryjmy Tajemnice Wszechświata" w Planetarium Wenus w Zielonej Górze. Organizatorem konkursu byli: Instytut Astronomii im. profesora Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze oraz Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus. Konkurs odbył się w Planetarium Wenus w Zielonej Górze, gdzie u wejścia wszystkich uczestników witał Johannes Kepler.


Uczestnicy konkursu przedstawiali swoje prace wykonane metodą projektu. Projekt musiał dotyczyć astronomii. Tym samym swoje działania uczestnicy musieli przeprowadzić wcześniej, wykonać stosowne opracowania oraz dokumentację, a na samym konkursie przedstawić cały projekt i tym samym obronić go przed Jury. Konkurs odbywa się już od 8 lat i z roku na rok jego poziom rośnie. Rośnie też zainteresowanie konkursem, które po raz kolejny znacznie wykroczyło poza rejon województwa lubuskiego. Jedni z uczestników przyjechali aż z Bielska Białej. Sam konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

Członkowie sekcji astronomicznej z Żgania: Mateusz Woźniak i Hubert Piwiński przygotowali pod opieką instruktora Jacka Patki projekt pod tytułem "Małe Jest Piękne", a dotyczący najmniejszych ciał układu słonecznego zwanych planetoidami. W ramach projektu uczestniczyli oni w kampanii poszukiwania planetoid pod nazwą IASC - International Astronomical Search Collaboration. W ramach tej kampanii odkryli 7 nowych planetoid. W swoim wystąpieniu przedstawili dlaczego planetoidy stały się tak interesujące zarówno dla astronomów jak i firm komercyjnych mających zamiar eksploatować asteroidy w celu pozyskiwania z nich surowców naturalnych trudno dostępnych na Ziemi.

konkurs astronomiczny,Planetarium Wenus,sekcja astronomiczna Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników 8 edycji konkursu "Odkryjmy Tajemnice Wszechświata" w Planetarium Wenus w Zielonej GórzeSwoim wystąpieniem wywalczyli 1 (pierwsze) miejsce pozostawiając w tyle swoich konkurentów. W nagrodę otrzymali dyplom oraz teleskop ufundowany przez sponsorów. Konkurs w swoim podsumowaniu wysoko ocenił prof. dr hab. George I. Melikidze, który jest Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą na Uniwersytecie Zielonogórskim i od samego początku istnienia konkursu sprawuje opiekę nad nim. Prace oceniane były przez astronomów i specjalistów z innych dziedzin wiedzy, gdyż w konkursie startowały projekty związane z astronomią, robotyką, fizyką ale i takie mające charakter artystyczny ? spektakl cieni czy prace plastyczne. Świadczy to, że w dziedzinie astronomii swoją niszę znajdzie każdy dostrzegający piękno otaczającego nas świata. I taki cel jest tej imprezy, byśmy wyostrzali swoje zmysły na piękno Wszechświata.

Konkurs uświetniła projekcja przygotowana przez Planetarium Wenus pt. "Nasz Wszechświat". Projekcja dała wszystkim możliwość poznania namiastki możliwości tego nowego nabytku naszego województwa. Dla wielu była to pierwsza okazja na taki kontakt z nowoczesna edukacją. Coraz więcej miast w Polsce może pochwalić się takim obiektem, a zdecydowana większość ma takie inwestycje w swoich planach. Dostrzegają one potencjał jaki drzemie w takiej popularyzacji astronomii w kraju, gdzie pogoda najczęściej nie dopisuje by na własne oczy móc obserwować kosmos. Liczne iluminacje coraz większych miast również znacznie utrudniają, a czasem uniemożliwiają, zobaczenie Drogi Mlecznej i rozgwieżdżonego nieba. To dobry sposób na miłe spędzenie czasu z nauką u boku. Wrażenia pozostaną po tym na całe życie, a może i wyniknie z tego coś więcej niż tylko zachwyt? Może tak jak u Johannesa Keplera i miłośników astronomii z naszej sekcji ktoś zapragnie zostać odkrywcą nowych nieznanych jeszcze miejsc w kosmosie? On, kosmos, stoi dla Ciebie otworem.



Przeczytaj więcej:


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,610 unikalne wizyty