Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Gwiazdozbiór Oriona / Credits - ESA/Gaia/DPACDzięki danym z dwóch europejskich misji możliwe jest bardziej precyzyjne wyznaczenie ruchu gwiazd względem naszego Słońca. Pozwala to na symulację zmiany wyglądu konstelacji, takich jak Orion.
Orion jest jednym z najwyraźniejszych gwiazdozbiorów ziemskiego nieba. Główny kształt tego gwiazdozbioru zawdzięczamy układowi siedmiu jasnych gwiazd, z których dwie najjaśniejsze to Betelgeza i Rigel. Znany nam kształt konstelacji na niebie nie będzie "wieczny". W czasie liczonym w dziesiątkach tysięcy lat dojdzie do przemieszczenia się gwiazd w tym i innych gwiazdozbiorach. Poniższa animacja prezentuje przemieszczanie się gwiazd Oriona w czasie 450 tysięcy lat. Nagranie przedstawia obszar nieba o wymiarach 20 x 40 stopni. Animacja powstała dzięki danym z dwóch europejskich misji: Hipparcos i Gaia ze wsparciem z naziemnych obserwatoriów.
Warto tu również dodać, że Betelgeza w czasie krótszym niż milion lat zakończy swój gwiezdny żywot jako supernowa.