Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Nowe egzoplanety z nowego zestawu informacji Keplera / Credits - NASANASA opublikowała najnowszy zestaw danych z misji Kepler. Nowy zestaw zawiera 219 kandydatów, z których 10 to obiekty potencjalnie podobne do Ziemi.
Misja kosmicznego teleskopu Kepler doprowadziła do prawdziwej rewolucji w poszukiwaniach planet pozasłonecznych. To właśnie dzięki tej misji udało się wykryć większą ilość małych skalistych egzoplanet, w tym i tych które nie krążą zbyt blisko swych gwiazd. Do dziś misja Kepler wykryła 4034 kandydatów na egzoplanety. Z tej puli udało się już potwierdzić istnienie 2335 planet. W puli wszystkich kandydatów jest 50 obiektów potencjalnie podobnych do Ziemi - o podobnych rozmiarach i krążących w odpowiedniej odległości od swych gwiazd (tam, gdzie woda może występować w stanie ciekłym). Jak na razie udało się potwierdzić istnienie 30 z tych małych planet.
Tranzyt egzoplanety / Credits - NASA's Ames Research Center
Dziewiętnastego czerwca agencja NASA opublikowała nowy zestaw danych o kandydatach z misji Kepler. Łącznie ten zestaw zawiera 219 kandydatów, w tym 10 małych obiektów, o rozmiarach zbliżonych do Ziemi oraz krążących w okolicach ekosfer swoich gwiazd. Oprócz samej publikacji danych NASA dostarczyła także zestaw ciekawych informacji statystycznych na temat małych egzoplanet. Niektóre z tych informacji są nieco zaskakujące i rzucają one nowe światło na procesy powstawania małych planet we Wszechświecie.
Małe skaliste egzoplanety
Nowi kandydaci na małe skaliste egzoplanety otrzymały oznaczenia KOI 7706.01, KOI 7882.01, KOI 238.03, KOI 8000.01, KOI 7894.01, KOI 7711.01, KOI 7954.01, KOI 8174.01, KOI 7923.01 i KOI 8012.01. Wszystkie są obiektami zbliżonymi wielkością do naszej Ziemi.
Najbardziej podobne (w warunkach energetycznych) do Ziemi są KOI 7894.01 i KOI 7711.01. Obie egzoplanety otrzymują tylko niewiele mniej energii od naszej planety, a jednocześnie są nieco większe. Oznacza to, że atmosfery tych obiektów mogą być nieco grubsze od ziemskiej, a przez to mogłyby lepiej zatrzymywać ciepło.
Analiza populacji małych egzoplanet
Populacja małych egzoplanet na podstawie danych z teleskopów Kepler i Keck / Credits - NASAPołączenie danych z misji Kepler i z (naziemnego) teleskopu Keck sugerują, że istnieje pewna dysproporcja w ilości małych egzoplanet. Okazuje się, że jest stosunkowo dużo egzoplanet o średnicy zbliżonej do Ziemi oraz do średnicy około 1,5x większej od naszej planety ("super-Ziemie"). Następnie jest pewna "przerwa", po czym w zakresie 2 a 3 średnicy Ziemi występuje zwiększona ilość egzoplanet. Te obiekty noszą nazwę "mini-Neptun".
Wydaje się, że ta dysproporcja ma związek z procesami formowania się planet. Powyżej pewnej wielkości jądra protoplanety, małe obiekty nie stracą własnej pierwotnej atmosfery.
Co ciekawe, okazuje się, że małych planet (do wielkości mniej więcej 4 razy wielkość Ziemi) jest znacznie więcej niż większych planet, takich jak gazowe giganty. Lepsze zrozumienie populacji różnych typów planet powinno także wyjaśnić jak typowy (lub nietypowy) jest nasz Układ Słoneczny.
Kepler jest w stanie wykrywać egzoplanety (w tym i te małe), które krążą stosunkowo daleko od swych gwiazd - nawet w okresie około lub ponad 300 dni, czyli porównywalnie z Ziemią. Oznacza to, że dzięki Keplerowi rozpoczęły się szerzej zakrojone badania układów planetarnych podobnych do naszego Układu Słonecznego.
(NASA)