Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-9-2024 06:19:18

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

219 nowych kandydatów z danych Keplera!

Egzoplanety Kepler,egzoplanets Nowe egzoplanety z nowego zestawu informacji Keplera / Credits - NASANASA opublikowała najnowszy zestaw danych z misji Kepler. Nowy zestaw zawiera 219 kandydatów, z których 10 to obiekty potencjalnie podobne do Ziemi.

Misja kosmicznego teleskopu Kepler doprowadziła do prawdziwej rewolucji w poszukiwaniach planet pozasłonecznych. To właśnie dzięki tej misji udało się wykryć większą ilość małych skalistych egzoplanet, w tym i tych które nie krążą zbyt blisko swych gwiazd.


Do dziś misja Kepler wykryła 4034 kandydatów na egzoplanety. Z tej puli udało się już potwierdzić istnienie 2335 planet. W puli wszystkich kandydatów jest 50 obiektów potencjalnie podobnych do Ziemi - o podobnych rozmiarach i krążących w odpowiedniej odległości od swych gwiazd (tam, gdzie woda może występować w stanie ciekłym). Jak na razie udało się potwierdzić istnienie 30 z tych małych planet.


Tranzyt egzoplanety / Credits - NASA's Ames Research Center


Dziewiętnastego czerwca agencja NASA opublikowała nowy zestaw danych o kandydatach z misji Kepler. Łącznie ten zestaw zawiera 219 kandydatów, w tym 10 małych obiektów, o rozmiarach zbliżonych do Ziemi oraz krążących w okolicach ekosfer swoich gwiazd. Oprócz samej publikacji danych NASA dostarczyła także zestaw ciekawych informacji statystycznych na temat małych egzoplanet. Niektóre z tych informacji są nieco zaskakujące i rzucają one nowe światło na procesy powstawania małych planet we Wszechświecie.

Małe skaliste egzoplanety

Nowi kandydaci na małe skaliste egzoplanety otrzymały oznaczenia KOI 7706.01, KOI 7882.01, KOI 238.03, KOI 8000.01, KOI 7894.01, KOI 7711.01, KOI 7954.01, KOI 8174.01, KOI 7923.01 i KOI 8012.01. Wszystkie są obiektami zbliżonymi wielkością do naszej Ziemi.

Najbardziej podobne (w warunkach energetycznych) do Ziemi są KOI 7894.01 i KOI 7711.01. Obie egzoplanety otrzymują tylko niewiele mniej energii od naszej planety, a jednocześnie są nieco większe. Oznacza to, że atmosfery tych obiektów mogą być nieco grubsze od ziemskiej, a przez to mogłyby lepiej zatrzymywać ciepło.

Analiza populacji małych egzoplanet

slowaKluczowe Populacja małych egzoplanet na podstawie danych z teleskopów Kepler i Keck / Credits - NASAPołączenie danych z misji Kepler i z (naziemnego) teleskopu Keck sugerują, że istnieje pewna dysproporcja w ilości małych egzoplanet. Okazuje się, że jest stosunkowo dużo egzoplanet o średnicy zbliżonej do Ziemi oraz do średnicy około 1,5x większej od naszej planety ("super-Ziemie"). Następnie jest pewna "przerwa", po czym w zakresie 2 a 3 średnicy Ziemi występuje zwiększona ilość egzoplanet. Te obiekty noszą nazwę "mini-Neptun".

Wydaje się, że ta dysproporcja ma związek z procesami formowania się planet. Powyżej pewnej wielkości jądra protoplanety, małe obiekty nie stracą własnej pierwotnej atmosfery.

Co ciekawe, okazuje się, że małych planet (do wielkości mniej więcej 4 razy wielkość Ziemi) jest znacznie więcej niż większych planet, takich jak gazowe giganty. Lepsze zrozumienie populacji różnych typów planet powinno także wyjaśnić jak typowy (lub nietypowy) jest nasz Układ Słoneczny.

Kepler jest w stanie wykrywać egzoplanety (w tym i te małe), które krążą stosunkowo daleko od swych gwiazd - nawet w okresie około lub ponad 300 dni, czyli porównywalnie z Ziemią. Oznacza to, że dzięki Keplerowi rozpoczęły się szerzej zakrojone badania układów planetarnych podobnych do naszego Układu Słonecznego.

(NASA)


Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,121,350 unikalne wizyty