Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-8-2022 06:57:07

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Reguła planetoid

Wydarzenia Katastrofa Tunguska,Asteroid Day,The Tunguska event Zdjęcie powalonych i spalonych drzew zrobione podczas wyprawy Leonida Kulika w 1927Giuseppe Piazzi na Sycylii odkrył ją całkowicie przypadkowo. Nazwał tę małą planetę Ceres, na cześć bogini-patronki Sycylii. A wszystko w roku 1801 stało się za sprawą prostego wzoru matematycznego, zwanego regułą Titiusa-Bodego. Brzmi ona R = 0.4 + (0.3 x N) gdzie N to kolejna potęga liczby 2 (0,1,2,4,8,16,32,64,128,256). Zaczynając od Merkurego N=0, Wenus=1 itd. Pragnąc sprawdzić poprawność tej reguły odkryto najliczniejszą rodzinę obiektów w naszym układzie słonecznym. Ale choć reguła stała się co najmniej wątpliwą, rola planetoid w naszym świecie rosła stopniowo choć ze zmiennym szczęściem.


Po odkryciu pierwszej i jak na razie największej asteroidy, bo i tak je nazywamy, dość szybko ich popularność zmalała. Wszystko dlatego, że z jednej strony nie widziano co z nimi począć, a z drugiej strony pojawiały się ciekawsze tematy w astronomii. Gdy jednak poznano ich orle w historii nasza ignorancja w stosunku do planetoid stała się co najmniej nie na miejscu.

Małe i liczne ciała niebieskie pozwoliły poznać wiele właściwości sił rządzących w układzie planetarnym. Wypełniają punkty libracyjne orbit planet krążących wokół Słońca a zapewne i tych krążących wokół innych gwiazd. Co jednak istotniejsze są pozostałościami planetozymali, z których powstały znane nam planety. Wędrując po układzie słonecznym odciskają swoje piętno na każdej planecie. Ślady po nich widzimy na Księżycu, Merkurym czy licznych księżycach planet. Znajdziemy je też na naszej planecie, z tą różnicą, że większość z nich zostaje zatarta przez procesy geologiczne w aktywnej skorupie naszej planety. Największe kolizje dokonały jednak zmian na niespotykaną skalę. Warto tylko wspomnieć o nieszczęściu dinozaurów, które otworzyło ścieżkę do sukcesu człowieka na Ziemi.

Czy jednak jest to już tylko historia? W dniu 30 czerwca 1809 roku nad daleką Syberią dochodzi do niezwykłej katastrofy. Siła wybuchu jaki tam miał miejsce w dzisiejszych czasach nasunął by nam pomysł na próbę nuklearną w ścisłej tajemnicy. Ale w tamtych czasach ? Wyprawa, która próbowała to sprawdzić dotarła na miejsce po 19 latach. Niewiele udało się ustalić, poza niespotykaną skalą zniszczeń na miejscu zdarzenia. Dzisiaj znamy to wydarzenie pod nazwą Katastrofa Tunguska. Gdy 15 lutego 2013 roku w okolicach Czelabińska eksplodował obiekt kosmiczny sprawa stała się znacznie klarowniejsza. Oto poznaliśmy proces jaki towarzyszy spotkaniu Ziemi z planetoidą. To może być niebezpieczne dla coraz gęściej zaludnionej Ziemi. A sam obiekt nie musi być wcale znacznych rozmiarów.


Katastrofa Tunguska


W tej sytuacji zaczęto się poważnie zastanawiać nad tym co należy zrobić oraz co można zrobić? Im dalej naukowcy się nad tym zastanawiali tym częściej dochodzili do wniosku, że nic nie będziemy w stanie zrobić by się ochronić przed takimi katastrofami jeśli nie zdobędziemy wiedzy na odpowiednim poziomie. Tak powstała idea Dnia Asteroid. Ale w rzeczywistości sprawa zakreśla coraz większe kręgi. Rozpoczęto poszukiwania planetoid na dużą skalę. Powstały obserwatoria specjalizujące się w poszukiwaniu takich obiektów. I zdaliśmy sobie sprawę jak wiele trzeba zrobić. Nie tylko ze względu na ogromną ilość tych małych ciał kosmicznych, ale też na potrzebę ustalenia ogromnej ilości danych o nich.

Stąd w tym roku pomysł na rozkręcenia naszych działań by zwiększyć skuteczność wykrywania planetoid o rząd x100. To może dać szansę na wskazanie tych, którzy stanowią dla nas zagrożenie. Wiedzą jaka musimy posiąść musi dać nam szansę na działanie na wiele lat naprzód. Dzisiaj, gdybyśmy zaobserwowali obiekt o rozmiarach 10 km ? planetoida dinozaurów ? który miałby się zderzyć z Ziemią za 10 lat, to nic nie zdołalibyśmy z tym zrobić. Moglibyśmy tylko czekać na koniec.

Dlatego zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do kampanii. Podpisz petycję. Poznaj świat planetoid. Przyczyń się do stworzenia szansy na nasze przetrwanie. Sekcja astronomiczna w Żaganiu tylko w tym roku odkryła już 13 nowych obiektów tego typu. Takich grup na świecie jest coraz więcej, ale to nadal kropla w morzu potrzeb. Zwiększenie wykrywalności tych małych mieszkańców kosmosu ma szanse zmienić nasz los. Tegoroczne obchody Dnia Planetoid maja uświadomić jak istotnym jest osiągnięcie tego celu ? x100.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,612,704 unikalne wizyty