Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:17:21

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Kepler-1625b I - kandydat na egzoksiężyc

Egzoplanety slowaKluczowe Zespół astronomów ogłosił pierwsze wykrycie możliwego exomoon (księzyca krążącego wokół egzoplanety) oddalonego o 4000 lat świetlnych. Status kandydata może zostać potwierdzony do października 2017 r. (NASA / JPL-Caltech)Wokół egzoplanety Kepler-1625b może krążyć egzoksiężyc. Tę możliwość zweryfikuje kosmiczny teleskop Hubble.

Gdy odkryto pierwsze planety pozasłoneczne, pojawiło się pytanie - co z księżycami takich obiektów? Ponieważ w naszym Układzie Słonecznym występuje wiele różnej wielkości księżyców, było pewne, że dookoła sporej części planet pozasłonecznych krążą egzoksiężyce. Co więcej, postulowano nawet, że niektóre z tych "księżyców obcych światów" mogą być większe od naszej Ziemi. Przykładowo, potężne gazowe giganty przynajmniej teoretycznie mogą utrzymywać masywne egzoksiężyce na swoich orbitach.


Jak na razie jednak nie udało się wykryć i zweryfikować istnienie żadnego egzoksiężyca. Ma to związek z faktem, że nawet masywne egzoksiężyce (np. wielkości Ziemi) wciąż są bardzo małe jak na możliwości współczesnej technologii. Ponadto, prawdopodobnie większość egzoksiężyców krąży stosunkowo blisko swoich planet, co dodatkowo utrudnia detekcję. Niemniej jednak W 2013 roku pojawiła się publikacja dotycząca możliwej detekcji egzoksiężyca dzięki technice mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Obiekt otrzymał oznaczenie MOA-2011-BLG-262 i miał to być księżyc planety, która nie krążyła wokół żadnej gwiazdy. Niestety, z uwagi na naturę tych zjawisk nie jest możliwe potwierdzenie istnienia tego egzoksiężyca.

Ponadto, w 2012 roku trwał pierwszy program weryfikacji danych z teleskopu Kepler pod kątem egzoksieżyców. Wówczas przez kilka miesięcy poszukiwano sygnałów w znanych już układach planetarnych. Niestety, program również nie zakończył się odkryciem egzoksiężyców.

Układ Kepler 1625

Niedawno zespół naukowców Columbia Astronomy opublikował manuskrypt pracy dotyczącej wyników dalszej analizy danych z kosmicznego teleskopu Kepler. Pracę naukowców wsparł astronom-amator. W publikacji zaprezentowano wyniki analizy danych 284 egzoplanet wykrytych przez teleskop Kepler. Tematem pracy było określenie możliwości występowania księżyców krążących wokół planet o wielkościach od masy Ziemi do masy Jowisza, krążących do odległości 1 jednostki astronomicznej dookoła swych gwiazd.

slowaKluczowe Zarejestrowane tranzyty Keplera 1625b / Credits - Teachey et al.U egzoplanety Kepler 1625b (duży gazowy gigant, o masie około 8 razy większej od Jowisza) wykryto kandydata na księżyc. Może to być bardzo duży egzoksiężyc, być może nawet wielkości Neptuna. Krążyłby on wokół Keplera 1625b w odległości około 350 tysięcy kilometrów. Egzoksiężyc otrzymał oznaczenie Kepler-1625b I.

Dalsze obserwacje układu Kepler 1625 zostaną wykonane m.in przy użyciu kosmicznego teleskopu Hubble (HST). Te obserwacje są zaplanowane na październik tego roku. Wówczas przewidywany jest kolejny tranzyt Keplera 1625b na tle swojej gwiazdy.

Odkrycie pierwszego egzoksiężyca będzie z pewnością dużym krokiem w rozwoju współczesnej astronomii. Badania egzoksiężyców - w szczególności warunków na nich panujących powinny przyczynić się także do kwestii poszukiwania życia we Wszechświecie.

(Arxiv)

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,189 unikalne wizyty