Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Tuż po fazie maksymalnej rozbłysku klasy M5.5 z grupy 2673 / Credits - NASA, SDONa przestrzeni zaledwie 48 godzin grupa plam 2673 wyemitowała aż dwanaście rozbłysków klasy M, z których najsilniejszy był klasy M5.5. To więcej niż wszystkie wcześniejsze rozbłyski tej klasy w 2017 roku! Są szanse na zorze polarne! Przez ostatnie dni na widocznej z Ziemi tarczy Słońca można było zobaczyć kilka rozbudowanych obszarów aktywnych. Jeden z nich - o numerze 2673 - znacznie się rozwinął przed 4 września i rozbudował swoją konfigurację magnetyczną. Na pierwsze silniejsze rozbłyski nie trzeba było długo czekać.
Na przestrzeni zaledwie 48 godzin grupa 2673 wyemitowała łącznie 12 rozbłysków klasy. Co ciekawe, do 4 września Słońce łącznie wyemitowało w tym roku zaledwie 11 rozbłysków.
Najsilniejszy z opisywanych w tym artykule rozbłysków został wyemitowany 4 września z maksimum o godzinie 22:38 CEST. Był to rozbłysk klasy M5.5, który prezentujemy poniżej. Oprócz tego wystąpiły rozbłyski klasy M4.2, M3.8, M3.2, M2.3, M2.1 i słabsze.
Rozbłysk klasy M5.5 z grupy 2673 - 04.09.2017 / Credits - NASA, SDO, SIC | Solar Imagery Cente
Aktywność słoneczna długo opadała po tym rozbłysku, co oznacza, że powstał także koronalny wyrzut masy (CME). Zdjęcia z obserwatorium SOHO z ranka 5 września wyraźnie wskazują, że dość rozbudowane CME zostało wyemitowane także w kierunku Ziemi. Aktualnie przewiduje się, że wybita plazma dotrze do Ziemi w nocy z 6 na 7 września, po północy czasu CEST.
CME wyemitowane z rozbłysku klasy M5.5 / Credits - NASA, SOHO, Flare Aware
Grupa 2673 znajduje się obecnie w centralnej części tarczy słonecznej. Jakikolwiek kolejny rozbłysk oraz CME może przynieść efekty geomagnetyczne.