Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:03:20

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Przelot 2012 TC4 (12.10.2017)

Niebo za oknem slowaKluczowe Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyPo pięciu latach mała planetoida 2012 TC4 znów wraca w pobliże Ziemi.

Na początku października 2012 roku hawajskie obserwatorium Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS) odkryło nową planetoidę. Obiekt otrzymał oznaczenie 2012 TC4 po czym od razu nastąpił bliski przelot obok Ziemi w odległości około 96 tysięcy kilometrów (około 0,25 średniej odległości do Księżyca). W ciągu kilku dni obserwacji udało się wyliczyć orbitę oraz oszacować wielkość i czas obrotu 2012 TC4. Wówczas oszacowano średnicę tej planetoidy na około 20 metrów (aktualnie uważa się, że jest to około 15 metrów). Jest to wielkość porównywalna z bolidem czelabińskim.


Szybko się okazało, że planetoida 2012 TC4 wróci w październiku 2017 roku w okolice naszej planety. Pierwsze wyliczenia sugerowały bliski przelot w odległości pomiędzy zaledwie 0,03 a 1,13 średniej odległości do Księżyca (11,5 - 430 tysięcy kilometrów). Niestety, z uwagi na bardzo małą jasność 2012 TC4 planetoida na kolejne lata zniknęła z zasięgu obserwatoriów astronomicznych.

Powrót w okolice Ziemi - 2017

Po przelocie obok Ziemi planetoida 2012 TC4 szybko zniknęła z pola widzenia nawet największych obserwatoriów astronomicznych. Dopiero pod koniec lipca 2017 udało się wykonać kolejne obserwacje 2012 TC4. Tę detekcję wykonano za pomocą potężnego obserwatorium Very Large Telescope (VLT) w Chile. W momencie detekcji planetoida znajdowała się około 60 milionów kilometrów od Ziemi. Te obserwacje pozwoliły na bardziej precyzyjne wyznaczenie orbity 2012 TC4 oraz zbliżenia do naszej planety.

Do tegorocznego zbliżenia 2012 TC4 dojdzie 12 października około godziny 07:40 CEST. Wówczas ta planetoida znajdzie się w odległości około 44 tysięcy kilometrów od powierzchni naszej planety. Jest to nieco dalej niż orbita geostacjonarna (GEO).

Trwa właśnie międzynarodowa kampania obserwacyjna planetoidy 2012 TC4. Dość rzadko się zdarza, by tak mały obiekt był obserwowany przez dłuższy okres czasu przed przelotem obok Ziemi. Obserwacje pozwolą na lepsze zrozumienie orbity 2012 TC4 oraz zmian tej orbity, w szczególności wskutek zbliżenia do Ziemi i Księżyca. Te obserwacje powinny pozwolić na lepsze określenie kolejnych bliskich przelotów obok naszej planety oraz bardziej precyzyjne określenie ryzyka wtargnięcia 2012 TC4 w atmosferę Ziemi.

Jest to trzydziesty piąty wykryty bliski przelot planetoidy lub meteoroidu w 2017 roku. W 2016 roku wykryto przynajmniej 45 bliskich przelotów, w 2015 roku było takich odkryć 24, a w 2014 roku było ich 31. Do tych odkryć należy dołączyć te, które nie zostały dopisane do ogólnodostępnych baz danych. W 2017 roku można się spodziewać kolejnych kilkudziesięciu odkryć meteoroidów i planetoid, które przelecą blisko Ziemi. Wciąż jednak bardzo dużo przelotów nie zostaje wykrytych. Dzieje się tak w szczególności w przypadku przelotów po stronie dziennej, kiedy niemożliwe lub bardzo trudne są naziemne obserwacje astronomiczne.

(HT)

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,689 unikalne wizyty