Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Mała gromada Gaia 1 - na lewo od przesłoniętego Syriusza / Credits - H. KaiserDzięki sondzie kosmicznej Gaia udało się odkryć małą gromadę otwartą, którą dotychczas przesłaniał blask Syriusza.
Europejskie obserwatorium Gaia zostało wyniesione w przestrzeń kosmiczną w grudniu 2013 roku. Sonda obserwuje niebo z punktu L2 układu Ziemia – Słońce. Głównym celem tej misji jest precyzyjny pomiar pozycji gwiazd. We wrześniu 2016 roku opublikowano pierwszy katalog danych astrometrycznych z ponad miliarda gwiazd. Drugi katalog danych zostanie opublikowany w kwietniu tego roku. Na tym nie koniec odkryć obserwatorium Gaia. W zeszłym roku okazało się, że w blasku pobliskiej gwiazdy Syriusz skrywa się mała gromada otwarta. Syriusz jest najjaśniejszą gwiazdą na ziemskim niebie i dopiero dzięki obserwacjom takiej misji jak Gaia możliwe było zaobserwowanie słabych gwiazd w jej pobliżu. Gromada została nazwana Gaia 1. Jest to jedna z dwóch gromad odkrytych przez to obserwatorium.
Gaia 1 / Credits – ESA Science & Technology
Gaia 1 została zauważona przez zespół Sergieja Koposowa, związany z Uniwersytetem w Cambridge. Ten zespół poszukiwał gromad otwartych i galaktyk, które jeszcze nie zostały skatalogowane. Dzięki sondzie Gaia możliwe jest poszukiwanie takich obiektów, nawet w pobliżu bardzo jasnych gwiazd.