Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:36:53

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Starachowice gospodarzem 4. edycji zawodów łazików marsjańskich

Roboty ERC Robot marsjański na zawodach ERCDwie równoległe kategorie zawodów łazików marsjańskich, warsztaty oraz strefa pokazów naukowo-technologicznych – to główne atrakcje czwartej edycji zawodów European Rover Challenge. W połowie września br. odbędą się one w Starachowicach.


European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich skonstruowanych przez studenckie zespoły. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge. ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r.

Dwie pierwsze edycje ERC odbywały się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim niedaleko Kielc. Trzecia, decyzją komitetu organizacyjnego, została przeniesiona do woj. podkarpackiego (impreza odbyła się w Jasionce k. Rzeszowa).

W tym roku impreza powróciła do woj. świętokrzyskiego i odbędzie się w połowie września na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. "Odpowiedzieliśmy na zaproszenie Europejskiej Fundacji Kosmicznej z wielkim zadowoleniem. Jest wiele osób, które interesują się automatyką, robotyką. Dzięki tej imprezie będą mogły poznać nowe technologie, porozmawiać, uczestniczyć w warsztatach" – podkreśliła podczas piątkowej konferencji starosta starachowicki Danuta Krępa.

Z kolei Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, która jest jednym z partnerów wydarzenia poinformował, że zawody ERC będą miały charakter cykliczny. "Cały świat ma kojarzyć Starachowice i wpisywać sobie w kalendarzu wyjazdów i prezentacji swoich umiejętności, że we wrześniu trzeba tu być" – dodał.

Podczas tegorocznej edycji ERC do konkursu tradycyjnie zaproszono studentów z całego świata (formuła ERC Student). Nowością natomiast będzie otwarcie zawodów dla profesjonalnych zespołów (formuła ERC PRO).

"Jest to ukłon w kierunku bardzo zaawansowanych zespołów, które dziś już są firmami de facto, ale i zespołami, które zwyciężały wielokrotnie te zawody. Oni czują, że wyrośli z formuły ERC Student, chcą czegoś więcej, czyli nawiązać relacje biznesowe oraz skomercjalizować siebie i swojego robota" – wyjaśnił prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński.

Dodał, że inną z tegorocznych nowości będzie nagroda główna w formule ERC Student. "Łazik zwycięski weźmie udział w bardzo poważnej misji symulacyjnej realizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na Półwyspie Arabskim w 2020 r." – przekazał Wilczyński.

Oprócz zawodów łazików marsjańskich organizatorzy zaplanowali również warsztaty z mentoringu, szukania nowych technologii oraz strefę pokazów naukowo-technologicznych, dla wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat kosmosu i związanych z nim technologii.

Poprzednie trzy edycje ERC zgromadziły ok. 70 tys. widzów. W zawodach łazików marsjańskich wzięło udział 120 zespołów, łącznie ok. 700 uczestników. Wśród dotychczasowych finalistów pojawiły się drużyny z 15 krajów, m.in. Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Hiszpanii, Indii i Kolumbii. "Pracujemy nad zwiększeniem liczby zespołów europejskich" – zaznaczył Wilczyński.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją ERC objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Misją Europejskiej Fundacji Kosmicznej jest popularyzacja nauki, promowanie wiedzy i wspieranie projektów badawczych związanych z technologią kosmiczną, inżynierią i astronomią. Fundacja zajmuje się współpracą i transferem wiedzy między przedsiębiorstwami i instytucjami. Jest organizacją non-profit.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Piotr Grabski

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,129 unikalne wizyty