Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:50:50

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Deorbitacja Tiangong-1

Astronautyka Tiangong-1 Jedne z ostatnich obrazów radarowych Tiangong-1, wykonane 1 kwietnia / Credits – Fraunhofer FHRDrugiego kwietnia 2018 roku doszło do deorbitacji i spłonięcia w atmosferze chińskiego modułu orbitalnego Tiangong-1.

Pierwszy chiński załogowy moduł orbitalny Tiangong-1 zakończył swoją pracę w marcu 2016 roku, po 1630 dniach od wystrzelenia. Od tego czasu w sposób niekontrolowany stacja obniża swoją wysokość – można go uznać za “śmieć kosmiczny”.


Tiangong-1 miał masę startową 8 ton oraz długość 10,4 metra. Składał się z dwóch modułów: eksperymentalnego, gdzie załoganci na przestrzeni 15 metrów sześciennych spali i przeprowadzali eksperymenty oraz z modułu serwisowego, gdzie znajdowało się zasilanie, silniki rakietowe oraz zbiorniki z paliwem.

Głównym celem modułu było eksperymentalne przeprowadzenie operacji dokowania w przestrzeni kosmicznej. Ostatecznie do stacji zadokowały trzy różne statki kosmiczne: bezzałogowy Shenzhou-8, Shenzhou-9 z trójką astronautów (w tym z pierwszą Chinką) oraz Shenzhou-10, również z trójką chińskich astronautów. Warto tu jednak dodać, że po zakończeniu “części załogowej” funkcjonowania Tiangong-1, moduł funkcjonował dalej, wykonując obserwacje Ziemi za pomocą zainstalowanego układu optycznego.

Deorbitacja Tiangong-1
Pod koniec października 2016 roku Tiangong-1 przebywał na średniej wysokości około 364 km. Aż do połowy sierpnia 2017 roku każdego miesiąca orbita Tiangong-1 była przeciętnie niższa o około 4 km. Od połowy sierpnia zeszłego roku tempo spadku wysokości orbity wyraźnie wzrosło. 30 stycznia 2018 orbita modułu wynosiła 257 km w perygeum oraz 284 w apogeum.

W lutym i marcu orbita dalej obniżała się. Pod koniec lutego średnia wysokość orbity tego modułu wynosiła około 255 km. W połowie marca było to już 235 km. Po tym rozpoczął się okres bardzo szybkiego obniżania orbity Tiangong-1. Ostatniego dnia marca moduł przebywał na średniej wysokości około 165 km.

Tiangong-1 Porównanie wielkości Tiangong-1 z autobusem / Credits - ACPierwszego kwietnia spadki wysokości orbity Tiangong-1 wynosiły już kilka kilometrów na każde okrążenie dookoła Ziemi. Przykładowo, 1 kwietnia około godziny 20:00 CEST ten moduł przebywał na orbicie o wysokości 145×152 km. Poprzednia orbita Tiangong-1 była średnio o około 2,5 km wyższa.



Rejestracja Tiangong-1 na kilka godzin przed deorbitacją (obrazy z 1 kwietnia 2018) / Credits – Thierry Legault

Do deorbitacji Tiangong-1 doszło 2 kwietnia około godziny 02:16 CEST . Deorbitacja nastąpiła nad południowym Pacyfikiem. Z dostępnych informacji wynika, że większość modułu spłonęła w atmosferze. Niektóre z elementów mogły przetrwać przejście przez atmosferę. Jak na razie nie ma informacji, by doszło do uszkodzeń jakiejkolwiek naziemnej infrastruktury przez szczątki tego modułu. Brak doniesień o obserwacjach deorbitacji.

Kosmiczne śmieci i ich deorbitacje

Tiangong-1 był największym sztucznym obiektem, który w ostatnich latach spłonął w sposób niekontrolowany w atmosferze naszej planety. Nie jest to jednak przypadek odosobniony: przeciętnie raz na tydzień dochodzi obecnie do deorbitacji satelity, zwykle o masie kilkuset kilogramów.


Obserwacje satelitów i ich deorbitacji / Credits – European Space Agency, ESA


W przyszłej dekadzie z pewnością dojdzie do deorbitacji bardzo dużego obiektu – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Aktualnie przewiduje się, że ISS zakończy swoją misję pomiędzy 2025 a 2028 rokiem. Z uwagi na masę całkowitą (ponad 400 ton) i rozmiary (mniej więcej boisko piłkarskie) deorbitacja ISS z pewnością będzie mieć przebieg kontrolowany i zostanie wykonana nad Pacyfikiem. W ten sposób ryzyko uszkodzenia infrastruktury na Ziemi zostanie zminimalizowane do zera.
(PFA)
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,496 unikalne wizyty