Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 06-10-2025 07:38:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

cobs,comets

Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
7582 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Wieczór z Herkulesem

Sekcja Astronomiczna M13 Gromada M13.Tradycyjnie w sobotę o 17:00 odbyło się spotkanie miłośników nauki i technologii. Trzy godziny pracy upłynęło błyskawicznie na rozwiązywaniu problemów konstruowania nowego niezwykłego robota, być może przyszłość badań planetarnych. Ostatnie chwile znośnej pogody do obserwacji nieba wykorzystaliśmy na eskapadę do naszej miejscówki w rejonie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. W sumie była to bardzo pracowita sobota. Ale po kolei.


slowaKluczowe OpisZdjeciaRobot będzie chodził na czterech nogach nieco podobnie do pająka. Pamiętajmy jednak, że pająki maja zdecydowanie więcej odnóży i radzą sobie z chodzeniem bardzo dobrze. Nasz, a w zasadzie Mateusza, Spider dopiero zaczyna się podnosić na swoich zgrabnych, z przeźroczystej pleksi, nogach.



Za to jeżdżący robot Bernarda śmiga aż miło, jak powiedzielibyśmy w żargonie młodzieżowym. Jego konstrukcja porusza się na kołach. Może dlatego inżynierowie też wybrali takie rozwiązanie dla łazików marsjańskich. Proste i skuteczne. Ale w wiele miejsc nie da się wejść. Pająk może wszystko. Bernard wyposażył swoją maszynę w ultradźwiękowe oczy dzięki czemu potrafi omijać wszystko co mu stanie na drodze. Jak zawsze potęga robotów tkwi w oprogramowaniu. Nad ta częścią każdego projektu trzeba posiedzieć najwięcej czasu. To sztuczna inteligencja maszyny. Jej jakość zależy od twórcy. Zdjęcia i film pokazują etapy pracy konstruktorów.

slowaKluczowe OpisZdjeciaNa tym jednak nie koniec zajęć. Ta sobota to ostatnia z pogodą do obserwacji astronomicznych. Dlatego dodatkowo spotkaliśmy się o 21:00 na naszym tradycyjnym miejscu – Stalagu, w pobliżu Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Korzystając z uprzejmości Dyrektora Muzeum, który wyłączył dla nas oświetlenie obiektu, mogliśmy cieszyć się ciemnym niebem, rozświetlanym jedynie przez przejeżdżające szosą samochody.

Rosnąca szybko wilgotność wytwarzała na niebie coraz liczniejsze Cirrusy. Te niosą ze sobą zawsze pogorszenie pogody. Więc nie czekając ani chwili rozpoczęliśmy obserwacje przez nasz wielki, 10 calowy teleskop. W ostatnim roku wyposażyliśmy go w zrobotyzowaną platformę oraz elektryczny wyciąg. Takie wsparcie pozwala wiele osiągnąć. Teleskop sam wiedzie za ruchem sfery niebieskiej, dzięki czemu komfort obserwacji przy dużych powiększeniach jest świetny. A najmłodsi obserwatorzy nie maja już problemów z obracaniem teleskopu za ruchem planet i Księżyca. Wspaniała technologia w służbie astronomii.

Księżyc prezentował wspaniale swoje zakamarki. Wykorzystując okazję utrwaliliśmy piękny sierp naszego wiecznego towarzysza nocnych eskapad. Granica światła i nocy wzmocniła góry, kratery i szczeliny na naszym satelicie.

Na wschodzie zaczął pojawiać się heros Herkules. Ten mitologiczny obrońca ludzi zawsze był nam niezwykle przyjazny. Niektórzy historycy doszukują się realnych postaci w historii starożytności. My cieszymy oczy 140-toma gwiazdami tej konstelacji. Jest jeszcze jedna wspaniała niespodzianka w granicach Herkulesa, a mianowicie dwie piękne gromady kuliste w tym bodaj najpiękniejsza z nich M13. Gromady kuliste to zbiorowiska od 100 tysięcy do miliona gwiazd. M13 jest gromadą o średnicy około 145 lat świetlnych i znajduje się w odległości 25,1 tysiąca lat świetlnych od Ziemi. Jej rozmiar na niebie jest nieco mniejszy od tarczy Księżyca a w dobrych warunkach można ja dostrzec okiem nieuzbrojonym.

Mgliste niebo pozwoliło nam przed północą dojrzeć jeszcze wschodzącego Jowisza. Ten król planet już teraz przyciąga coraz więcej obserwatorów, ale jego czas tego roku jeszcze nadejdzie. Przy horyzoncie majaczył już czerwony Bóg Wojny. To faworyt 2018 roku. W czerwcu oczekujemy jego wielkiej opozycji. Zbliży się wówczas do Ziemi na najmniejszą odległość od wielu lat. Będzie zdecydowanie większy w naszych teleskopach jak w latach poprzednich. Ale czaka nas gratka. Takie atrakcje spędzają sen z oczu.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
33,481,293 unikalne wizyty