Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Następca Keplera rozpoczął poszukiwania egzoplanet
Pierwsze zdjęcie z teleskopu TESS / Credits - NASAKosmiczny teleskop TESS wykonał pierwsze zdjęcie nieba.
Misja Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) rozpoczęła się 19 kwietnia 2018 o godzinie 00:51 CEST. 17 maja na trasie do docelowej orbity teleskop wykonał udany przelot obok Księżyca. W czerwcu teleskop TESS dotrze do zaplanowanej orbity naukowej. Osiemnastego maja NASA opublikowała pierwsze zdjęcie nieba wykonane przez jeden z czterech detektorów TESS. Zdjęcie prezentuje obszar nieba na którym znajduje się około 200 tysięcy gwiazd w gwiazdozbiorze Centaura. Jest to zdjęcie o “testowej jakości”, w którym ekspozycja wyniosła 2 sekundy. Najjaśniejsza gwiazda na tym wycinku to Beta Centauri. Pierwsze zdjęcie o naukowej jakości zostanie wykonane w czerwcu.
Podstawowym celem TESS będzie obserwacja około pięciuset tysięcy gwiazd jaśniejszych od +12 magnitudo. W odróżnieniu od teleskopu Keplera, TESS będzie obserwować całe niebo, co powinno podnieść ilość zarejestrowanych kandydatów na planety pozasłoneczne, szczególnie tych w odległości do 200-300 lat świetlnych od nas. Szacuje się, że TESS wykryje pomiędzy tysiącem a dziesięcioma tysiącami kandydatów na egzoplanety o rozmiarach porównywalnych z Ziemią i większych.