Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 11-5-2025 06:24:14

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

2015 BZ509 – planetoida z innego układu planetarnego?

Niebo za oknem 2015 BZ509 Nietypowa orbita 2015 BZ509 / Credits - Tomruen, CC BY-SA 4.0Brazylijsko-francuski zespół astronomów przeanalizował orbitę planetoidy 2015 BZ509. Wynik analiz sugeruje, że ta planetoida powstała poza naszym Układem Słonecznym.

Jak dużo w Układzie Słonecznym znajduje się planetoid, które nie powstały “u nas”? Od czasu detekcji i dalszych obserwacji “międzygwiezdnego wędrowcy” – planetoidy 1I/2017 U1 Oumuamua – wzrosło zainteresowanie poszukiwaniami obiektów powstałych w innych układach planetarnych. Różne szacunki sugerują, że w naszym Układzie Słonecznym może przebywać obecnie od kilkudziesięciu tysięcy nawet do kilkudziesięciu milionów planetoid i komet, które powstały w innych układach. Dlatego też kilka różnych grup badawczych rozpoczęło poszukiwania kolejnych “międzygwiezdnych wędrowców”.


Astronomowie z francuskiego Universite de la Cote d’Azur i brazylijskiego Universidade Estadual Paulista postanowili bliżej przyjrzeć się planetoidzie 2015 BZ509. Ten obiekt, wykryty w listopadzie 2014 roku, ma bardzo nietypową orbitę: wsteczną, czyli o ruchu przeciwnym niż większość innych obiektów Układu Słonecznego. Co więcej, orbita ma duży związek z Jowiszem – w ciągu jednego jowiszowego roku gazowy olbrzym wykonuje ruch 360 stopni dookoła Słońca, zaś 2015 BZ509 wykonuje 366,3 stopnia, ale w przeciwnym kierunku. Minimalne zbliżenie pomiędzy 2015 BZ509 a Jowiszem wynosi około 175 milionów kilometrów.

Tak nietypowa orbita zaciekawiła astronomów z Francji i Brazylii. Analiza statystyczna wykazała, że spośród miliona orbit o podobnych parametrach do 2015 BZ509 zaledwie 27 może być stabilnych w okresie czasu porównywalnym z wiekiem Układu Słonecznego (4,6 miliarda lat). Pozostałe orbity nie byłyby stabilne i wcześniej czy później skutkowałyby w znacznej zmianie orbity lub nawet “wyrzuceniu” obiektu poza Układ Słoneczny. Zdaniem tego zespołu taka orbita 2015 BZ509 świadczy, że ta planetoida powstała w innym układzie planetarnym.

Powstanie w innym układzie planetarnym wcale nie musi być dużym zaskoczeniem. Nasze Słońce z pewnością powstało wraz z innymi gwiazdami z większego obłoku gazu i pyłu międzygwiezdnego. Oznacza to, że przez pierwsze setki milionów lat od powstania był dość niewielki dystans pomiędzy Słońcem a pobliskimi młodymi gwiazdami. W konsekwencji Słońce i inne gwiazdy mogły się “wymienić” pewną ilością komet i planetoid. Jeśli tak rzeczywiście się stało, wówczas do dziś wokół Słońca mogą krążyć po bardzo nietypowych orbitach inne “międzygwiezdne” planetoidy, w tym po orbitach polarnych wokół naszej Dziennej Gwiazdy, z dala od innych planet.

Oczywiście, są możliwe jeszcze inne wytłumaczenia natury 2015 BZ509. Ta planetoida może pochodzić z Obłoku Oorta, skąd wskutek interakcji z przelatującymi w pobliżu gwiazdami lub też “Planetą 9” doszło do zmiany orbity, a następnie interakcji z gazowymi gigantami (głównie Jowiszem i Saturnem), co doprowadziło do obecnej orbity.

(OUP)

Źródło: Kosmonauta.net

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,454,884 unikalne wizyty