Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Łazik SJSU na URC 2018 (uniwersytet z San Jose) / Credits - URC, SJSU RoboticsZakończyły się zawody University Rover Challenge. Podobnie jak w poprzednich latach, polskie zespoły zajęły wysokie miejsca. Zawody zwyciężył PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej!
University Rover Challenge (URC) to zawody łazików dla zespołów studenckich. Co roku zespoły z całego świata przyjeżdżają rywalizować do USA, na pustynię w stanie Utah. Zespoły konkurują w zadaniach takich jak zebranie próbki, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Dokonywana jest także prezentacja łazików poszczególnych zespołów, na której przedstawia się zastosowane w ich konstrukcji rozwiązania technologiczne. Często łaziki startujące w tych zawodach nazywa się “marsjańskimi”, m.in. z uwagi na trudny teren URC oraz wsparcie Mars Society. URC 2018
W tym roku do zawodów zakwalifikowało się aż sześć zespołów z Polski. Łącznie w URC 2018 uczestniczyło 36 zespołów z 10 państw z całego świata, w tym z USA, Bangladeszu, Egiptu, Kanady, Mongolii, Indii i Wielkiej Brytanii. Zawody odbywały się od 30 maja do 2 czerwca.
W 2018 roku zawody URC wygrał zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej! Drugie miejsce przypadło zespołowi Mars Rover Design Team z amerykańskiego Missouri University of Science and Technology, zaś trzecie uzyskał zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej. Tuż za podium uplasował się kolejny polski zespół – Raptors z Politechniki Łódzkiej.
W tym roku PCz Rover Team wyraźnie odstawał od pozostałych innych zespołów, zbierając ponad 30 punktów więcej od zespołu Mars Rover Design Team. W jednej z konkurencji – Extreme Retrieval and Delivery Task – PCz Rover Team zebrał 100 punktów, deklasując wszystkie inne zespoły.
Nagranie prezentujące łazik PCz Rover z Politechniki Częstochowskiej / Credits – PCz Rover Team
Polskie osiągnięcia na URC
Od lat Polskie zespoły studenckie są finalistami w URC z bardzo dobrymi wynikami. W 2011 roku zawody wygrał łazik MAGMA 2 z Politechniki Białostockiej. Dwa lata później łazik Hyperion, także z Politechniki Białostockiej, zdeklasował wszystkie inne zespoły oraz uzyskał najwyższy wynik w historii URC – 493 punktów na 500 możliwych.
W 2014 roku URC wygrał łazik Hyperion II z Politechniki Białostockiej a trzecie miejsce przypadło zespołowi Legendary II z Politechniki Rzeszowskiej. Zawody URC 2015 wygrał zespół Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej, na trzecim miejscu uplasował się polski zespół łazika Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. W 2017 roku drugie miejsce przypadło zespołowi Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.