Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Artystyczna wizja uderzenia małego obiektu w Księżyc / Credits - NASASiedemnastego i osiemnastego lipca dwa małe obiekty uderzyły w Księżyc. Zjawiska zostały zarejestrowane przez projekt Moon Impacts Detection and Analysis System. Meteoroidy, czyli obiekty mniejsze od 10 metrów często naruszają przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem. Zwykle takie obiekty nie są wykrywane, z uwagi na bardzo niską jasność. W przypadku naszej planety czasem dochodzi do rejestracji zjawiska w postaci meteoru lub znacznie jaśniejszego bolidu – zwykle drobnych odłamków skał, które płoną w ziemskiej atmosferze. W przypadku Księżyca dochodzi do uderzeń w powierzchnię. Takie zjawiska można zarejestrować za pomocą kamer i teleskopów jako krótki błysk światła.
Aktualnie kilka niezależnych grup badawczych realizuje własne programy obserwacji Księżyca. Obserwowana jest nieoświetlona część, na której możliwa jest rejestracja uderzeń meteoroidów. Jednym z takich programów obserwacyjnych jest Moon Impacts Detection and Analysis System (MIDAS), który 17 i 18 lipca zarejestrował dwa uderzenia małych skał w Księżyc. Poniższe nagranie prezentuje te uderzenia.
Rejestracja dwóch uderzeń w Księżyc / Credits –Jm Madiedo
W wyniku tych uderzeń powstały dwa nowe kratery na powierzchni Księżyca. Ich średnica to prawdopodobnie nie więcej niż kilka metrów, zatem identyfikacja za pomocą orbiterów księżycowych (takich jak Lunar Reconnaissance Orbiter, LRO) może być trudna.