Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Lądownik MASCOT na powierzchni Ryugu / Credits - DLRTrzeciego października na powierzchni planetoidy Ryugu osiadł lądownik MASCOT.
Sonda Hayabusa 2 została wystrzelona w grudniu 2014 roku. Po ponad trzech latach lotu znalazła się w pobliżu celu misji – 27 czerwca dotarła do planetoidy 162173 Ryugu - Link. Na pokładzie Hayabusy 2 znajduje się lądownik o nazwie MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout - Link). Został on zbudowany przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) przy współpracy z Francuską Agencją Kosmiczną (CNES). MASCOT ma masę 10 kg i pewne możliwości poruszania się po powierzchni planetoidy. Zdjęcie powierzchni Ryugu z wysokości około 130 metrów, tuż przed odłączeniem MASCOT / Credits – JAXAOddzielenie od Hayabusy 2 nastąpiło 2 października o godzinie 03:57 CEST na wysokości około 51 metrów nad planetoidą. Około 04:17 CEST MASCOT udanie osiadł na powierzchni Ryugu. Tuż po lądowaniu lądownik przesłał zestaw informacji, które były analizowane przez kolejne godziny.
Całkowity czas misji lądownika jest przewidywany na 16 godzin. MASCOT ma się poruszyć kilka razy, zmieniając w ten sposób swoje stanowiska pomiarowe.
MASCOT został zbudowany przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) przy współpracy z Francuską Agencją Kosmiczną (CNES). MASCOT ma masę 10 kg i pewne możliwości poruszania się po powierzchni planetoidy.
Wątek o misji Hayabusa 2 na Polskim Forum Astronautycznym Link.