Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-8-2022 10:26:24

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Amerykańska sonda InSight wylądowała na Marsie

Sondy Mars,InSight MARS InSight Mission Skip Navigation. InSight Deploys its Instruments. Źródło: NASAW poniedziałek wieczorem polskiego czasu na powierzchni Marsa wylądował bezzałogowy próbnik InSight wysłany przez NASA. Celem misji jest poznanie własności wnętrza Czerwonej Planety. Na pokładzie sondy znajduje się polskie urządzenie.
Lądownik o nazwie Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, w skrócie InSight, udanie ukończył manewr lądowania 26 listopada o godz. 20:53 polskiego czasu. Tym samym, po trwającej od 5 maja podróży, rozpoczyna się dwuletni okres badań na powierzchni planety.

"Z sukcesem wylądowaliśmy na Marsie po raz osiemnasty w historii ludzkości" - powiedział Jim Bridenstine, kierujący amerykańską agencją kosmiczną NASA.

Manewr lądowania obejmował użycie hamujących silników rakietowych oraz spadochronu do spowolnienia sondy, a na koniec część wstrząsu od dotknięcia gruntu zamortyzowały specjalne nogi.

"InSight będzie badać wnętrze Marsa i dostarczy cennych informacji w ramach przygotowań do wysłania astronautów na Księżyc, a później na Marsa. Ten wyczyn pokazuje pomysłowość Stanów Zjednoczonych i naszych międzynarodowych partnerów, jest także świadectwem poświęcenia i wytrwałości naszego zespołu. Najlepsze czasy dla NASA dopiero nadchodzą" - dodał szef amerykańskiej agencji kosmicznej.

Sygnał od lądownika został przekazany do centrum kontroli lotu w NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Pasadenie poprzez dwa miniaturowe satelity Mars Cube One (MarCO). To dodatkowy, eksperymentalny aspekt misji. NASA przetestowała, jak sprawdzą się niewielkie satelity z kategorii CubeSat (podobne wielkością do polskich studenckich satelitów PW-Sat i PWS-Sat2). Były one wystrzelone tą samą rakietą, co sonda InSight. Są to pierwsze satelity z serii CubeSat, które wysłano w misję międzyplanetarną. Po przeprowadzeniu eksperymentów komunikacyjnych i związanych z lotem, dwa miniaturowe satelity MarCO ustawiły się w pozycjach dogodnych do transmisji sygnału od lądownika InSight podczas jego wejścia w atmosferę i lądowania.

Lądownik InSight wszedł w marsjańską atmosferę z prędkością 19800 km/h. Sekwencja lądowania trwała sześć i pół minuty. W tym czasie sonda autonomicznie wykonała kilkadziesiąt operacji. Wygląda na to, że wszystko poszło zgodnie z planem, gdyż NASA otrzymała sygnał potwierdzający dotknięcie powierzchni Marsa.

InSight,Mars Jedno z pierwszych zdjęć Marsa wysłane z sondy (Sol 0). NASA/JPL-Caltech [Public domain], via Wikimedia Commons Zaraz po lądowaniu na Ziemię dotarło także pierwsze zdjęcie z lądownika. Co prawda niezbyt spektakularne i dość zamazane, gdyż wykonane przez osłonę przed pyłem, ale potwierdzające, że sonda wylądowała i jest sprawna. Kolejne przesłane zdjęcia są już zdecydowanie wyraźniejsze.

Już minutę po dotknięciu gruntu rozpoczęła się kolejna procedura. Jedną z pierwszych czynności lądownika było rozłożenie paneli baterii słonecznych. Potwierdzenie, czy nastąpiło to poprawnie zostanie przekazane przez sondę orbitalną Mars Odyssey, która krąży wokół Marsa od kilkunastu lat.

Zbieranie danych naukowych ma się rozpocząć w ciągu pierwszego tygodnia od lądowania. Najpierw zespół kontroli misji skupi się na rozmieszczeniu przyrządów posiadanych przez lądownik. W szczególności rozłożone zostanie 1,8 metrowe ramię, aby mogło wykonać panoramę okolicy.

Według planów NASA sonda InSight ma działać przez jeden marsjański rok i 40 dni, czyli do 24 listopada 2020 roku. Z kolei misja minisatelitów MarCO została ukończona po lądowaniu InSight.

„To wielki krok dla naszych robotycznych odkrywców wielkości walizki. Myślę, że CubeSaty mają wielką przyszłość poza orbitą okołoziemską, a zespół MarCO jest szczęśliwy, że przetarł ku temu szlak" - powiedział Joel Krajewski z JPL, kierownik projektu MarCO.

Projekt InSight prowadzony jest przez NASA we współpracy z partnerami europejskimi, w szczególności z Francji i Niemiec. Polska ma także swój udział – urządzenie skonstruowane przez firmę Astronika we współpracy z ośrodkami badawczymi i innymi firmami pełni istotną rolę w misji. Jest to mechanizm penetratora gruntu, a wiercenie na głębokość do 5 metrów pod powierzchnię Marsa to kluczowy element projektu InSight. Będzie to 15 razy głębiej niż wiercenia dokonywane przez wcześniejsze sondy.

Podstawowym celem projektu InSight jest poznanie budowy wewnętrznej Marsa. To pogłębi naszą wiedzę o planetach skalistych, dzięki czemu lepiej będziemy rozumieli procesy powstawania i ewolucji planet w Układzie Słonecznym, a także planet krążących wokół innych gwiazd.

Własności wewnętrznych warstw planety (skorupy, płaszcza, jądra) InSight ma próbować poznać także dzięki sejsmometrowi, który umieści na powierzchni. Dzięki analizie tego, jak rozchodzą się fale sejsmiczne, naukowcy będą próbowali odkryć zagadki wnętrza Czerwonej Planety. Być może uda się także zmierzyć, jak często na Marsa spadają meteoryty.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl Krzysztof CzartPrzeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,560,045 unikalne wizyty