Ujęcie regionu lądowania Chang’e 4 z zaznaczonym lądownikiem oraz łazikiem. Zdjęcie ma około 1700 metrów szerokości / Credits – NASA/GSFC/Arizona State UniversityAmerykańska sonda Lunar Reconnaissance Orbiter sfotografowała chińską misję Chang’e 4 na powierzchni Księżyca.
Misja Chang’e 4 to druga chińska wyprawa na powierzchnię Srebrnego Globu. Poprzednia – Chang’e 3 z powodzeniem wylądowała 14 grudnia 2013 roku. Było to pierwsze miękkie lądowanie na Księżycu od 37 lat, od czasów radzieckiej misji Łuna 24.
Lądowanie Chang’e 4 nastąpiło 3 stycznia 2019 o godzinie 03:26 CET i przebiegło bez problemów. Jest to pierwsze kontrolowane miękkie lądowanie po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Chang’e 4 wylądował w regionie
Kilka godzin po lądowaniu na powierzchnię Srebrnego Globu zjechał łazik Yutu-2. Jest to już drugi chiński łazik, który porusza się po Księżycu. Łazik Yutu-2 przejechał kilka metrów, po czym zatrzymał się na okres “księżycowego południa”, w trakcie którego wysokie temperatury powierzchni mogą stanowić pewne zagrożenie na pokładowych systemów pojazdu. Z tej “sjesty” łazik został wybudzony 10 stycznia. Następnie kilka dni później rozpoczęła się pierwsza noc księżycowa, w trakcie której łazik Yutu-2 został wprowadzony w stan elektronicznej hibernacji.
Pod koniec stycznia, na początku drugiego dnia księżycowej misji Chang’e 4 został sfotografowany z orbity przez Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Ten satelita NASA krąży wokół Srebrnego Globu od 2009 roku i dostarcza wspaniałych ujęć naszego naturalnego satelity.
Na najlepszych obrazach wykonanych przez LRO można zobaczyć lądownik Chang’e 4 oraz łazik Yutu-2. Oba urządzenia mają zaledwie kilka pikseli wielkości, ale są wyraźnie inne od otoczenia. Zdjęcia także pokazują mnogość kraterów różnej wielkości w pobliżu regionu lądowania Chang’e 4, choć bezpośrednio obszar, w którym osiadł lądownik jest stosunkowo płaski.
Misja Chang’e 4 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym
Link.
(PFA, NASA, X)
Źródło: Kosmonauta.net