Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Przestrzeń okołoziemska systematycznie jest odwiedzana przez małe ciała Układu SłonecznegoDwudziestego drugiego czerwca mały meteoroid spłonął w atmosferze Ziemi. Obiekt został odkryty kilkanaście godzin wcześniej.
Meteoroid o oznaczeniu 2019 MO wtargnął w atmosferę Ziemi w dniu 22 czerwca około godziny 23:25 CEST. Wtargnięcie nastąpiło nad Karaibami. Obiekt prawdopodobnie w całości spłonął w atmosferze i miał szacowaną średnicę do 3 metrów. Wejście w atmosferę zarejestrował m.in. satelita GOES-16.
Meteoroid 2016 MO (jako bolid) wchodzi w atmosferę Ziemi / Credits – NOAA, Frankie Lucena
Takich wtargnięć meteoroidów o rozmiarach rzędu kilku metrów w atmosferę naszej planety rocznie jest przynajmniej kilkadziesiąt jeśli nie więcej. Bardzo rzadko udaje się natomiast wykryć taki obiekt zanim on wtargnie w atmosferę naszej planety – był to dopiero czwarty taki przypadek w historii astronomii. Ma to związek m.in. z niską jasnością takich meteoroidów (poza atmosferą Ziemi) oraz szybki ruch na niebie. W przypadku 2019 MO odkrycie nastąpiło na około 14 godzin przed wejściem w atmosferę dzięki teleskopom ATLAS na Hawajach.
Jest to 29 bliski (wykryty) przelot planetoidy lub meteoroidu w 2019 roku. W 2018 roku wykryć bliskich przelotów było przynajmniej 73. Rok wcześniej takich wykrytych przelotów było 53. W 2016 roku wykryto przynajmniej 45 bliskich przelotów, w 2015 było ich 24, a w 2014 roku 31. Z roku na rok ilość odkryć rośnie, co jest dowodem na postęp w technikach obserwacyjnych oraz w ilości programów poszukiwawczych, które niezależnie od siebie każdej pogodnej nocy “przeczesują” niebo. Pracy jest dużo, gdyż prawdopodobnie planetoid o średnicy mniejszej od 20 metrów może krążyć w pobliżu Ziemi nawet kilkanaście milionów.
Zeszły rok obfitował w bliskie przeloty większych planetoid obok Ziemi. Pierwszym bliskim przelotem w 2018 roku było zbliżenie dużej planetoidy 2018 AH. Ten obiekt ma średnicę około stu metrów, a jego wykrycie nastąpiło dopiero po przelocie obok Ziemi. Z kolei 15 kwietnia 2018 doszło do przelotu planetoidy 2018 GE3 o średnicy około 70 metrów. Miesiąc później, 15 maja 2018 również doszło do bliskiego przelotu planetoidy 2010 WC9 o średnicy około 70 metrów. Na początku czerwca 2018 doszło do wykrycia meteoroidu 2018 LA, który zaledwie kilka godzin później wszedł w atmosferę.