Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 02-4-2025 10:35:11

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Dzień Asteroid – 111 rocznica katastrofy

Sekcja Astronomiczna Jowisz Jowisz wśród gwiazd. Kadr z 3 ekspozycji po 3 minuty każda zrobione z montażu z napędem EQ3-2 i aparatem Nikon D40. Sekcja Astronomiczna ŻagańDzień Asteroid to dość nietypowe święto. Choć świętem trudno je nazwać. Jeszcze nie przebrzmiały echa po Meteorze Czelabińskim a przed nami kolejne zatrważające wieści o katastrofie na skalę globalną. W takim niecodziennym nastroju spotkali się miłośnicy astronomii z Żagania by prawić o tych spadających skarbach z nieba pod rozgwieżdżonym mlecznym szlakiem naszej galaktyki.


Spotkanie odbyło się tradycyjnie przy Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, na tzw. Stalagu. To całkiem niezła miejscówka na obserwacje z udziałem przygodnych widzów i naszych współmieszkańców. Stawiamy tam tradycyjny teleskop i trochę innego sprzętu i obserwujemy a przy okazji dzieją się różne inne fajne sprawy.

111 lat temu nad Syberią eksplodowało kosmiczne ciało niebieskie. Wybuch był tak potężny, że huk słyszano dziesiątki kilometrów od centrum, a gorąco poparzyło nielicznych mieszkańców syberyjskich wiosek w wiele kilometrów od epicentrum. Kilka wsi zniknęło po tym na zawsze. Nieznana jest liczba zabitych i poszkodowanych, bo wyprawa w to miejsce odbyła się wiele lat po fakcie. Wszystko dlatego, że jest to teren bardzo niegościnny i niedostępny.

Przez wiele dekad rozprawiano co to się stało na dalekiej Syberii. Dzisiaj, szczególnie po Czelabińsku, dobrze wiemy, że doszło do eksplozji meteoru lub komety, która weszła w naszą atmosferę. Wiemy, że po takim wydarzeniu zostaje niewiele śladów jeśli nie żadne żadne. Dzisiaj coraz bardziej uświadamiamy sobie jak wielkie czyha na nas niebezpieczeństwo. Precyzyjne obserwacje pokazują jak wiele obiektów przemyka koło Ziemi. Te duże śledzimy i określamy z jakim prawdopodobieństwem zderzą się z naszym globem. I niestety niewiele możemy z tym zrobić.

Wiedza to jedno, a działanie to zupełnie inna historia. Dlatego szukanie rozwiązania jest konieczne. W ten dzień staramy się przybliżyć wszystkim skalę problemu. Być może wielu nie zdaje sobie sprawy jak trudno jest nas przed takim zdarzeniem zabezpieczyć. To nie jest kwestia ucieczki jak przed erupcją wulkanu czy cyklonem. Tu nie mamy gdzie uciekać. Trzeba działać. Niestety dzieję się to bardzo powoli, bo przejęcie się tym faktem przez naszych przywódców jest nadal znikome. A ostatnio NASA ogłosiło, że nie jest w stanie wykryć takiego ciała na torze kolizyjnym z Ziemią.

Jowisz Jowisz sfotografowany w czasie obserwacji w Dniu Asteroid 2019. Info w ramce zdjęcia.To dość smutna wiadomość. Ale liczni miłośnicy astronomii, tacy jak my, patrzą w niebo każdego dnia i nocy. Maja włączone kamery coraz bardziej fachowo jesteśmy w stanie analizować zarejestrowane obrazy. A to jest szansa na znalezienie na niebie takiego intruza. Jego neutralizacja to na razie rzecz niemożliwa do wykonania. Ale ciągle rozwijana jest technologia w tym kierunku. Przemysł zainteresowany jest eksploatowaniem zasobów z asteroid. To daje szansę na stworzenie techniki, która umożliwi nam odpowiednią interwencję. Trzeba tylko czasu. A tego mamy niewiele.

Spotkanie nasze było tymczasem bardzo udane. Komary poszły sobie precz. Noc była ciepła a niebo czyste. Mieliśmy okazję do fotografii Jowisza. I tak się stało. Za pomocą kamery DMK21 sfilmowaliśmy tego olbrzyma wraz jego najbliższym Księżycem. Niestety lato obfituje w słaba stabilność atmosfery (tzw. seeing) i tylko dwie akwizycje nadawały się do obróbki. Wizualne obserwacje pozwoliły na obserwację zejścia Io z tarczy Jowisza a potem wędrówkę jego cienia po powierzchni atmosfery giganta układu Słonecznego. Wrażenia zostały przednie.

W te wakacje czeka nas jeszcze zaćmienia Księżyca (16 lipca) i noc Perseid (12 sierpnia). Spotkanie w tym samym miejscu.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,210,071 unikalne wizyty