Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:37:02

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Astronomia wraca do Pałacyku

Sekcja Astronomiczna sekcja astronomiczna Inauguracja zajęć Sekcji Astronomicznej w nowej siedzibieHistoria astronomii w Żaganiu sięga czasów Johannesa Keplera a nawet jeszcze dalej. To na tym historycznym fundamencie wyrosły kolejne drzewa wiedzy o Wszechświecie, których owoce rodzą do dzisiaj. Wszystkim mieszkańcom naszego miasta znany jest Pałacyk w rejonie Placu Maczka (przy ul. Jana Pawła II). Ale już znacznie mniej mieszkańców wie o tym, że przed laty funkcjonowało tu planetarium. Teraz w tym obiekcie znalazło się miejsce dla naszych żagańskich astronomów, którzy od tego roku szkolnego będą się tu spotykać w każdy piątek od 17:00.


Od samego początku września rozpoczęły się zajęcia w całej Szkole Talentów Centrum Kultury. A tym samym również w Sekcji Astronomicznej. Jak to po remontach bywa jeszcze brakuje nowych stołów i szaf, ale nie przeszkadza to zupełnie by realizować swoje pasje z jak największym zapałem.

sekcja astronomiczna Inauguracja zajęć Sekcji Astronomicznej w nowej siedzibieNa pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie sekcji przyszli oczywiście starzy wyjadacze nocnego nieba i nowi adepci sztuki przetrwania we Wszechświecie. Tego wyjątkowego zadania podejmują się zupełnie z własnej woli. Poświęcą swój czas i siły by zdobywać nową wiedzę, której nikt by im nie dał w czasie normalnych zajęć szkolnych. A dokładniej będą ją sami zdobywać, odkrywać i poznawać. Nauczą się wielu nowych umiejętności doświadczając spotkania z największymi tajemnicami nauki. Co się będzie działo nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo spotkania tych ludzi to jak wyprawa na nieznane morza i oceany. Zbadamy nowe światy wyspowe rozrzucone w całym kosmosie. Ale by po nie sięgnąć trzeba będzie poznać zupełnie nowe obszary wiedzy człowieka. Bowiem wiedza naszej cywilizacji poszła tak daleko do przodu, że nasze systemu edukacji nie nadążają za zmianami. A Ci nie tylko młodzi ludzie pragną budować statki kosmiczne, roboty, badać odległe światy i bronić ziemi przed inwazją asteroid.

Wszystko to, a nawet więcej jest tu możliwe, ale wymaga jeszcze większego wysiłku. Więc wszystko przed nami. Plany są wielkie, marzenia jeszcze większe. A droga wcale nie jest prosta i łatwa. Ale "podejmujemy się tego nie dlatego, że jest to to łatwe, ale dlatego, że jest to trudne". Inaczej nie byłoby warte zachodu.

Wszyscy przybyli są ciekawi co nas czeka w nowym roku. Bo w planie jest zbudowanie obserwatorium i wielu robotów, obserwacje nieba i poznanie konstelacji. Pewnie wszyscy będziemy się uczyć nawzajem i eksperymentować z naszą przyrodą. Mamy bowiem zamiar doprowadzić do realizacji projekt obserwacji lęgów ptaków. Już w zeszłym roku przygotowaliśmy miejsca z budkami lęgowymi, ale w nowej lokalizacji mamy jeszcze lepsze warunki do zamontowania elektronicznego podglądu tego co dzieje się w środku budki lęgowej. Całość będzie dostępna w sieci.

Poszukamy planetoid i to na kilka sposobów. Tradycyjnie w projekcie IASC oraz przez nasz teleskop z kamerami. Roboty będą jeździć i badać środowisko, ale będą też sterować naszym nowym domkiem astronomicznym. Czeka nas nie tylko sporo pracy ale i wydatków na nasze pomysły. Będą też zajęcia i pokazy dla młodzieży szkolnej i mieszkańców. A zaczynamy od Jarmarku Michała. Znajdziecie nas tam w sobotę od 17:00.

Do zobaczenia.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,298 unikalne wizyty