Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:51:34

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

W Kielcach rozpoczęły się Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich

Wydarzenia ERC,Kielce Kielce, 20.08.2019. Pierwszy przejazd Marsobusu, 20 bm. w Kielcach. Pasażerami byli uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie trasy kosmicznego pojazdu promującego Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. PAP/Piotr Polak28 drużyn młodych konstruktorów z 12 państw rozpoczęło w piątek w Kielcach rywalizację w 5. edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge). Wydarzeniu towarzyszy konferencja branżowo-biznesowa poświęcona przemysłowi kosmicznemu.


European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez studenckie zespoły. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych, znanej już w świecie imprezy University Rover Challenge (URC). ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r.

Finał piątej edycji potrwa do niedzieli na terenie Politechniki Świętokrzyskiej (PŚk) w Kielcach.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej (głównego organizatora ERC) Łukasz Wilczyński, do startu w zawodach dopuszczono 28 drużyn, które finalnie dojechały i spełniły kwestie rejestracyjne. To ok. 400 młodych konstruktorów z 12 państw, m.in. z Indii, Bangladeszu, Kanady, Kolumbii, Polski, Niemiec, Włoch.

Na potrzeby zawodów na teren uczelnianego campusu usypano i uprofilowano pole marsjańskie (Mars Yard), odwzorowujące część powierzchni Czerwonej Planety. Według Wilczyńskiego jest ono najprawdopodobniej największym tego typu sztucznym polem na świecie. "Mars Yard został bardzo skrupulatnie zbudowany. W mniejszej skali odwzorowuje autentyczne miejsce lądowania na Marsie kolejnego łazika misji NASA - w 2020 r. Nie przypadkowy jest układ kamieni, krateru. Jest to też najbardziej zróżnicowany geologicznie Mars Yard" – ocenił.

Uczestnicy ERC zaprojektowali i zbudowali łaziki marsjańskie, które zmierzą się w konkurencjach terenowych zbliżonych do zadań, jakie realnie wykonują roboty na Marsie lub na Księżycu. Członkowie drużyn podczas rywalizacji nie widzą swoich łazików, które mają zainstalowane kamery - sterują nimi zdalnie. Zadania dotyczą m. in. pobrania próbki gleby czy jazdy w terenie. Jedna z konkurencji zakłada, że łazik, przy wyłączonej kamerze, ma dotrzeć do wyznaczonego miejsca.

Ubiegłoroczną edycję ERC wygrał zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej (PŚk). Drużyna ta była także najlepsza w tegorocznej edycji konkursu URC. Na tegoroczne ERC kielecka uczelnia wystawiła dwa zespoły – poza Impulsem są to studenci z koła naukowego Fupla. "Dla mnie to wielka przyjemność, bo zawodami zainteresowała się większa grupa młodzieży. Jedna drużyna jest z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn, druga – z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Mają trudniejszą sytuację, bo są w roli faworytów" – ocenił rektor PŚk, Wiesław Trąmpczyński.

W ramach ERC odbywa się także międzynarodowa konferencja branżowo-biznesowa, podczas której spotykają przedstawiciele świata nauki i biznesu, zainteresowani wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych (udział w wydarzeniu wymagał wcześniejszej rejestracji).

Tematami przewodnimi dyskusji jest współpraca firm z sektora kosmicznego z przedsiębiorcami działającymi w innych branżach gospodarki oraz komercjalizacja technologii kosmicznych na przykładzie realnych wdrożeń w przemyśle medycznym i teleinformatycznym. Osobne panele będą poświęcone robotyce kosmicznej, a także komercjalizacji projektów akademickich.

Wśród prelegentów będzie można usłyszeć reprezentantów m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) czy przedstawicieli wiodących firm europejskiego i polskiego przemysłu kosmicznego. Gościem konferencji jest m.in. Steve Jurczyk z kierownictwa NASA.

ERC jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów. W strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czeka niemal 40 wystawców.

Najmłodsi pasjonaci nauki będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach budowy mini-rakiet i balonów stratosferycznych, zobaczyć pokazy hologramów czy spróbować swoich sił w kierowaniu dronem. Na stanowisku Austriackiego Forum Kosmicznego dzieci przymierzą też strój astronauty, a po wykonaniu kilku prostych zadań zręcznościowych otrzymają pamiątkowy dyplom.

Dla starszych fanów kosmosu organizatorzy przygotowali m.in. cykl prelekcji popularnonaukowych, pokazy VR i przegląd systemów wykorzystywanych do budowy rakiet oraz robotów marsjańskich. Nie zabraknie także prezentacji polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA i NASA. Będą też pokazy filmowe.

Pokazy eksperymentów przygotował m.in. twórca popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów TVP "Laboratorium", Wiktor Niedzicki. ERC odwiedzą także znani popularyzatorzy nauki, m.in.: fizyk i dziennikarz naukowy dr Tomasz Rożek, twórca fanpage "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki czy Piotr Kosek z internetowego programu "Astrofaza".

ERC 2019 jest współorganizowane przez Europejską Fundację Kosmiczną i Specjalną Strefę Ekonomiczną "Starachowice" S.A. oraz Mars Society Polska, województwo świętokrzyskie, Politechnikę Świętokrzyską przy współpracy z miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Serwis PAP Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych imprezy. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,574 unikalne wizyty