Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Spotkanie z kpt. ż.w. Andrzejem Chimko - astronomia w nawigacji morskiejCzasem zastanawiamy się jakie pożytki płyną z wiedzy astronomicznej? Ale dla wtajemniczonych to sprawa oczywista. Warto jednak wspomnieć o jedne zasadniczej, z której od zamierzchłych czasów ludzie korzystali – to astronawigacja. Pokonują wielkie przestrzenie mórz, oceanów i pustyń bez astronawigacji nie dało się przemierzać takich bezkresnych przestrzeni. Dzisiaj coraz częściej umiejętności człowieka zastępują komputery w tym GPS, ale jak pokazuje przezorność warto choć wiedzieć z czym to się je. Tym razem po raz kolejny uczestnicy spotkań astronomicznych spotkali się z naszym niezwykłym przyjacielem kpt. ż.w. Andrzejem Chimko. Dowodzi on wielkimi statkami transportującymi towary w najdalsze zakątki ziemi, a gdy wraca do domu, do Żagania, potrafi znaleźć czas by opowiedzieć nam o swoich astronomicznych doświadczeniach z podróży. Tym razem przybliżył nam znaczenie astronawigacji w podróżach morskich.
Dzisiejsza astronawigacji wygląda zupełnie inaczej niż ta znana nam z książek przygodowych czy historii wypraw Krzysztofa Kolumba i innych odkrywców nowych lądów. Ale i jedni i drudzy korzystali i korzystają z gwiazd by dotrzeć do celu i znaleźć drogę do domu. Na poprzednich zajęciach poznaliśmy zagadnienia związane z układami współrzędnych stosowanymi w astronomii. Tym razem kpt. Chimko przedstawił nam jak w podróżach morskich ustala się pozycję statku wykorzystując gwiazdy, Słońce czy Księżyc. Na spotkaniu poznaliśmy działanie sekstantu oraz własnoręcznie wyznaczaliśmy pozycję … no niestety lampy, bo niebo zachmurzyło się jak na złość.
Spotkanie z kpt. ż. w. Andrzejem Chimko na temat astronawigacji
Działanie sekstantu to wspaniałe osiągnięcie myśli inżynierskiej. I choć najczęściej wykorzystuje się satelity i komputery do tego zadania, to jednak prostota i dokładność tego urządzenia zadziwiła nas bardzo. W linku poniżej zamieszczamy stronę na której można zobaczyć jak to się robi za jego pomocą.