Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:33:30

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

100 lat PTMA

WydarzeniaPolskie Towarzystwo Miłośników Astronomii obchodzi 100 lat działalności

PTMA,100 lat poczta wydała okolicznościową kartkę, które wizerunek prezentujemy. Źródło: URania Postępy Astronomii„Święto Astronomii w Krakowie” – pod takim tytułem zorganizowano w sobotę w Krakowie obchody 100-lecia Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA), największej polskiej organizacji zrzeszającej entuzjastów astronomii i jednocześnie jednego z najstarszych polskich stowarzyszeń.


W ramach uroczystości odbył się m.in. piknik edukacyjny dla mieszkańców Krakowa i turystów, a także konferencja popularnonaukowa oraz gala w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie z prawykonaniem widowiska poświęconego Polskiemu Towarzystwu Miłośników Astronomii (PTMA), pt. „URANIA”, skomponowanego przez Macieja Pawłowskiego.

Zorganizowany polski amatorski ruch astronomiczny zaczął formować się na początku XX wieku. W roku 1908 na łamach czasopisma „Wszechświat” ukazał się artykuł Feliksa Przypkowskiego z Jędrzejowa, pt. „Miłośnicy i protektorowie astronomii”, w którym autor sugerował założenie dwóch astronomicznych stowarzyszeń: ściśle naukowego oraz zrzeszającego miłośników astronomii. Niedługo potem „Wszechświat” ogłosił list otwarty apelujący o miejsce dla miłośników astronomii.

Jak czytamy w opisie historii stowarzyszenia na stronie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, jako początek powstania towarzystwa zrzeszającego miłośników astronomii przyjmuje się pojawienie w roku 1919 komety Brorsena-Metcalfa ((23P/1919 Q1) (1919 III) (1919b)). O komecie pisała prasa codzienna, a jej obserwacjami zainteresowało się dwóch uczniów gimnazjum męskiego Kazimierza Kulwiecia w Warszawie - Stefan Kaliński i Stanisław Mrozowski. Uczniowie zwrócili się do prof. Feliksa Kępińskiego, prowadzącego wówczas lekcje kosmografii w kilku gimnazjach, z propozycją utworzenia Towarzystwa Miłośników Astronomii. Dzięki profesorowi o inicjatywie dowiedzieli się uczniowie z innych szkół, zgłosił się też Jan Mergentaler z gimnazjum Reja, a także dwóch młodych studentów Edward Stenz i Antoni Zygmund.

Po uzyskaniu zgody władz szkoły i kuratora, 5 października 1919 r. powstało Koło Miłośników Astronomii, które pod koniec roku liczyło kilkunastu członków. Dwa lata później formalnie utworzono Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Obecnie organizacja ma nazwę Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) i posiada 19 oddziałów na terenie kraju oraz 9 sekcji tematycznych. PTMA skupia osoby interesujące się astronomią i kosmosem hobbystycznie, ale część jego członków prowadzi też aktywność wspierającą zawodowych astronomów w naukowych badaniach kosmosu, np. obserwując meteory, planetoidy, komety, czy gwiazdy zmienne. PTMA działa też aktywnie w zakresie popularyzacji nauki.

PTMA jest współwydawcą czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”, którego początki sięgają również czasów z roku 1919 (wtedy jako „Urania”, a początkowo w pisowni „Uranja”, zgodnie z ówczesnymi zasadami ortografii).

Poczta Polska przygotowała okolicznościowy datownik na 100 lat Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTM). Będzie stosowany w urzędzie pocztowym Kraków 1, gdyż siedziba PTMA znajduje się w Krakowie. Dodatkowo poczta wydała także okolicznościową kartkę. Jednym z pierwszych członków koła miłośników astronomii, które dało początek PTMA, był urzędnik pocztowy Maksymilian Białęcki.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,236 unikalne wizyty