NEO - PythonPrawie codziennie znajdziecie u nas wiadomości o tym, że pobliże Ziemi mija asteroida. Jedne pojawiają się bliżej inne dalej a czasem nawet dalej od Księżyca. Bywają też takie, które wejdą w atmosferę planety. Najciekawiej jest wtedy, gdy my wiemy o jej istnieniu i zbliżaniu się do nas. Niestety nie znajdziecie tu wiadomości o wszystkich znanym obiektach danego dnia. Czy jednak można poznać te dane?
Tak. I to na dwa sposoby. Pierwszy jest prosty. Wystarczy kliknąć
Link i wejść na stronę NASA. Tam znajdziemy wszystkie wiadomości na temat takich obiektów. Jest ich czasem sporo, a jak wejdziemy głębiej w serwis to okaże się, że jest ich bardzo dużo. Ale możemy sobie to uprościć za pomocą języka Python, który systematycznie poznajemy na zajęciach sekcji astronomicznej. To jest dobry przykład jak przydaje się umiejętność programowania.
Poniższy skrypt połączy się z serwerem NASA i pobierze gotowe dane. Potem je sformatuje i wyświetli tak by by dla nas czytelne. Nie musi tego być wiele. Ale dzisiaj (10.11.2019) tych planetoid pojawiło się 12. Bywa, że nie ma żadnej.
Ale to nie znaczy, że ich nie może być. To w NASA nie wiedza nic o tych obiektach. Tak się może zdarzyć. Niektóre obiekty mogą być tak małe, lub zbliżać się do nas od strony Słońca i możemy ich nie wykryć nawet technikami radarowymi. Moim zdaniem służba ochrony Ziemi działa już całkiem sprawnie. Wiemy o wielu asteroidach przelatujących w naszym pobliżu. Skrypt wyświetli nam wiadomości o tych, które stanowią zagrożenie kolizją z Ziemią.
Sekcja Astronomiczna specjalizuje się w małych ciałach niebieskich (asteroidach). Bierzemy udział kilka razy w roku w projekcie poszukiwania planetoid IASC. To jest przedsionek naszych starań o poznanie tajemnic tych obiektów. Są one niezwykle ciekawe i mają wiele tajemnic. Wiedza o nich jest nam konieczna do poznania, bo warunkuje to czy przetrwamy czy tak jak dinozaury znikniemy z powierzchni na zawsze.