Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Mała, jałowa skalista egzoplaneta krążąca blisko swej gwiazdy / Credits - K. Kanawka, kosmonauta.netAstronomowie poinformowali o wykryciu skalistej egzoplanety GJ 1252 b. Ten obiekt jest około dwa razy masywniejszy od naszej Ziemi.
Egzoplaneta o oznaczeniu GJ 1252 b krąży wokół czerwonego karła o masie około 40% masy naszego Słońca. Ta planeta pozasłoneczna ma masę około 2 razy większą od Ziemi oraz promień o ok. 20% większy od promienia naszej planety. Jest to zatem z pewnością obiekt skalisty. Gwiazda GJ 1252 znajduje się około 65 lat świetlnych od Ziemi. Niestety, na tym kończą się podobieństwa do Ziemi. GJ 1252 b krąży z czasem zaledwie 12,5 godziny wokół swej gwiazdy w odległości ok. 1,4 mln kilometrów. Jest zatem pewne, że warunki panujące na tej egzoplanecie muszą być prawdziwie “piekielne” – być może w dużej części ta planeta jest stopiona na powierzchni.
Odkrycie GJ 1252 b jest wynikiem pracy międzynarodowego zespołu astronomów pod przewodnictwem Avi Shporer z Uniwersytetu w Cambridge w USA. GJ 1252 b została wykryta po raz pierwszy w 2018 roku, jednak dopiero teraz potwierdzono jej istnienie. Odkrycie zawdzięczamy danym z kosmicznego teleskopu TESS.
Pod koniec 2019 roku ludzkość odkryła (i potwierdziła) już 4150 egzoplanet. W tym roku katalog planet pozasłonecznych przekroczył cztery tysiące pozycji. Na potwierdzenie czeka kolejne kilka tysięcy obiektów, z których prawdopodobnie większość to planety pozasłoneczne. Dużą rolę w odkryciach odgrywał kosmiczny teleskop Kepler, którego “następcą” jest obserwatorium TESS.
Cztery tysiące egzoplanet / Credits – APOD Videos
Kiedy ludzkość odkryje planetę numer dziesięć tysięcy? Można odważnie założyć, że jest to kwestia najbliższych pięciu lat.