Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek PatkaForum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 22-2-2024 04:51:31

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogodasat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Klub Astronomiczny Almukantarat - pasja do astronomii

Sekcja Astronomiczna Almukantarat Fot. Klub Astronomiczny AlmukantaratDziałająca od lat organizacja non-profit zrzesza miłośników astronomii z całego kraju i pomaga rozwijać astronomiczne zainteresowania, zwłaszcza wśród młodzieży. Robi to m.in. z pomocą obozów, warsztatów i innych imprez naukowych oraz z pośrednictwem portalu prężnie działającego portalu AstroNET.


Klub Astronomiczny Almukantarat (www.almukantarat.pl) to jeden z finalistów konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii "Instytucja".

Jest to również miejsce, w którym piękno astronomii i nauk pokrewnych mogą odkrywać pasjonaci z dowolnego zakątka Polski.

Na rzecz promocji astronomii i nauk pokrewnych Klub działa od 1983 r., zaś w 1995 r. został zarejestrowany jako stowarzyszenie.

Organizuje m.in. letnie obozy astronomiczne dla absolwentów szkół podstawowych (do niedawna - absolwentów gimnazjów) i uczniów szkół średnich. Dzieci i młodzież przyswajają tam wiedzę z zakresu podstaw astronomii, którą mogą później wykorzystać do prowadzenia własnych projektów, podczas olimpiady astronomicznej czy w innych konkursach. W czasie obozu mają możliwość odwiedzenia wyższych uczelni, obserwatoriów i planetariów w różnych miejscach kraju. A dzięki zajęciom dodatkowym mają szansę lepiej zrozumieć matematykę, fizykę czy informatykę.

Większość zajęć odbywa się na świeżym powietrzu. To nie wszystko. Po zakończeniu obozu młodzi ludzie mogą wypożyczyć teleskopy i na własną rękę rozwijać swoje pasje - nawet takie, jak obserwacja głębokiego nieba czy astrofotografia.

Z kolei w trakcie wiosennych i jesiennych seminariów czy zimowych warsztatów młodzi uczestnicy mogą wygłaszać referaty na wybrane tematy. To pozwala im zdobyć nową wiedzę, ale także szlifować umiejętności związane z wyszukiwaniem informacji czy występowaniem przed audytorium. Tego typu spotkania to również okazja do poznania astronomii i pokrewnych dziedzin czy zdobycia innych umiejętności, przydatnych m.in. na konkursach i olimpiadach. Tak zdobytą wiedzę i kompetencje można też wykorzystać w czasie towarzyszącym spotkaniom obserwacji i zajęć z astrofotografii.

Z działań klubu mogą skorzystać także dzieci i dorośli - podczas pikników i innych, poświęconych nauce imprez.

Klub brał udział np. w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, Astro Pikniku w Podzamczu, Dniu Otwartym w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika czy na Śląskim Festiwalu Nauki.

Członkowie Klubu i jego przyjaciele mają szansę zostać autorami artykułów publikowanych na łamach pierwszego polskiego portalu astronomicznego AstroNET (news.astronet.pl), który jest ważnym elementem misji Almukantaratu - popularyzacji astronomii.

Szerokie grono odbiorców może śledzić w portalu nowinki ze świata astronomii, astronautyki, opisy nocnego nieba, artykuły na tematy związane z astronomią i fizyką czy recenzje książek. Przyjaciele Klubu mogą również prowadzić warsztaty dla Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz Fundacji Uniwersytet Dzieci.

Za swoje największe osiągnięcie prowadzący Klub uważają pomoc wielu ludziom w bliższym poznaniu nauki i stworzeniu unikalnej, wspierającej się społeczności, którą spaja fascynacja naukami ścisłymi.

Podopieczni Klubu wielokrotnie reprezentowali Polskę w międzynarodowych konkursach. Relacje z Klubem często trwają wiele lat. Niektórzy członkowie po ukończeniu szkoły średniej dołączają do kadry. Klub wysoce ceni pokoleniową wymianę, łączącą społeczność i umożliwiającą jej rozwój. „Almukantarat to organizacja, która pozwala nam nakierować przyszłe pokolenia na ścieżkę naukową i jego najważniejszym osiągnięciem są sukcesy jego wychowanków - laury zdobyte na Olimpiadach Astronomicznych, wygrane konkursy, zdobyte tytuły naukowe” - podkreślają prowadzący Klub.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Marek Matacz
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
29,955,810 unikalne wizyty