Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:36:31

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

OMSA - dziewczyny górą

Astronomia konkursy slowaKluczowe 46. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne w Grudziądzu (OMSA 2020) odbyło się w tym roku w specjalnej formie - online. Całość sesji finałowych możecie obejrzeć na YouTube. Znamy już laureatów.Uczniowie z Poznania wygrali 46. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne

Odbieranie zdjęć z satelitów meteorologicznych własnym sprzętem, próba poszukiwań planet pozasłonecznych, czy pomiar odległości do Księżyca – to tematy prac laureatów ogólnopolskiego konkursu astronomiczno-astronautycznego dla młodzieży OMSA 2020. Finały konkursu odbyły się nietypowo, w trybie online, zamiast w grudziądzkim planetarium.


Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne (OMSA) odbyło się już po raz 46. Konkurs jest organizowany etapami, najpierw przebiegają eliminacje wojewódzkie, a na koniec finał w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła rozegranie finałowych zawodów w marcu, ale organizatorzy nie poddali się i przeprowadzili konkurs do końca, korzystając z narzędzi internetowych. Finał odbył się online 4-6 czerwca.

Konkurs polega na przygotowaniu przez młodzież własnych mini prac badawczych (pod opieką nauczyciela), a następnie zaprezentowanie wyników swoich dociekań przed jury i resztą uczestników. Do finału OMSA 2020 zakwalifikowano 23 referaty z 11 województw.

„Ogólnopolski finał konkursu odbył się całkowicie w zdalny sposób za pośrednictwem nowoczesnych narzędzi komunikacji internetowej. Uczniowie przygotowali wystąpienia w formie prezentacji, do których nietypowo musieli nagrać swoje prelekcje i przesłać organizatorom. W tej formie zapoznało się z nimi jury. Również sesja pytań do uczestników odbywała się internetowo, w formie telekonferencji. Wszystkie prezentacje i przebieg zmagań można było śledzić na YouTube” - tłumaczy Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

Ostatecznie nagrodzono autorów sześciu referatów oraz przyznano sześć wyróżnień. Jako nagrody otrzymali m.in. teleskopy i lornetki.

Laureatami konkursu została drużyna złożona z trzech uczniów. Karol Masztalerz, Mateusz Koza, Paweł Pleskaczyński z International School of Poznań, III LO w Poznaniu oraz XXXII LO w Poznaniu postanowili odebrać zdjęcia z satelitów meteorologicznych, samodzielnie konstruując potrzebny do tego sprzęt, wykorzystując tanie i łatwo dostępne materiały.

Miejsce drugie zdobył Kuba Niedziela z IV LO w Zielonej Górze, który próbował domowym sposobem poszukiwać planet pozasłonecznych, konstruując odpowiedni montaż i wykorzystując aparat fotograficzny (lustrzankę). Z kolei miejsce trzecie uzyskali Klara Świątek i Wiktor Dziwota z I LO w Bochni za własne pomiary odległości do Księżyca.

Konkurs uzyskał wsparcie od wielu instytucji i organizacji, wśród których znalazły się Polska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miejski w Grudziądzu, Fundacja Astronomii Polskiej, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Nicolaus Copernicus, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu, Ks. Daniel Szczepańczyk – Diecezja Pelplińska, Wydawnictwo Prószyński i Spółka, redakcja czasopisma "Urania – Postępy Astronomii”, redakcja Astronarium.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,290 unikalne wizyty