Pierwszy dzień lataTegoroczne lato zacznie się o 23:44 czyli w nocy 20 czerwca 2020 roku. Pierwszy dzień lata odbędzie się więc w niedzielę 21 czerwca. Tego dnia Słońce będzie w zenicie nad zwrotnikiem Raka i znajdzie się w granicach jego konstelacji zodiakalnej. W rzeczywistości zbliży się do granic konstelacji Bliźniąt, a więc o całą konstelację wcześniej na ekliptyce. Pewnie zastanawiasz się czytelniku skąd taki dokładny czas chwili początku lata? Otóż w tym momencie nasza gwiazda będzie miała długość ekliptyczną 90 stopni. Taki kąt będzie dzielił ja na niebie od Punktu Barana (0 stopni) czyli miejsca na niebie, gdzie ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (ekliptyka to linia pozornej drogi Słońca po niebie, w rzeczywistości to Ziemia wędruję po niej dokoła Słońca).
Od tego dnia Słońce będzie się stopniowo obniżać nad horyzontem a dzień będzie coraz krótszy. Ten jedyny w roku najdłuższy dzień będzie trwał 16 godzin 36 minut. Słońce nie chowa się pod horyzont zbyt nisko i dlatego w tym czasie trwają tzw. białe noce – nie zapada zmierzch astronomiczny. W nocy jest nieco jaśniej niż w inne pory roku. A na niebie towarzyszy nam tzw. Trójką Letni. Ten ciekawy asteryzm składa się z trzech jasnych gwiazd: Deneb (Łabędź) , Altair (Orzeł) i Wega (Lutnia). Układ ten wschodzi wieczorem i zachodzi nad ranem przez całe lato.
Pewnie zastanawiasz się czytelniku skąd taki dokładny czas chwili początku lata? Otóż w tym momencie nasza gwiazda będzie miała długość ekliptyczną 90 stopni. Taki kąt będzie dzielił ja na niebie od Punktu Barana (0 stopni) czyli miejsca na niebie, gdzie ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (ekliptyka to linia pozornej drogi Słońca po niebie, w rzeczywistości to Ziemia wędruję po niej dokoła Słońca).Przez całe lato w nocy będą nam towarzyszyć dwie największe planety: Jowisz i Saturn. W lipcu obie znajdą się najbliżej Ziemi w czasie tzw. opozycji. Jowisz 14 lipca a Saturn 20 lipca. Będą w te dni widoczne o północy w okolicach południka – górowanie. Niestety ekliptyka w lato znajduję się w nocy najniżej z całego okresu roku i przez to znacznie grubsza warstwa atmosfery pogarsza widoczność detali w ich atmosferach. Ale jeśli dopisze dobry seeing można będzie cieszyć oczy ich widokiem od zachodu do wschodu Słońca.
Również latem, w sierpniu, niebo będą rozświetlały meteory ze słynnego roju Perseidy. 12 sierpnia Ziemia przejdzie przez główny nurt drobin i pyłu pochodzącego z komety 109P/Swift-Tuttle. Można je obserwować już od 17 lipca a zasadniczy koniec aktywności to 24 sierpnia. Radiant tego roju wędruje w tym czasie od Kasjopei, przez Żyrafę do Perseusza od którego bierze nazwę. Rój ten jest obserwowany jest już od ponad 2000 lat.